Konsumenci o systemie kaucyjnym na opakowania po napojach. Za opowiada się prawie dwie trzecie Polaków
Przedsiębiorcy nie mogą doczekać się wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Według branży napojowej, jeśli odpowiednia ustawa nie zostanie uchwalona w obecnej kadencji Sejmu, spółki i budżet państwa będą tracić ponad miliard złotych rocznie. Okazuje się, że również konsumenci chcieliby jak najszybszego wprowadzenia systemu kaucyjnego.
Federacja Przedsiębiorców Polskich, według której brak systemu kaucyjnego będzie miał negatywny wpływ na polską gospodarkę, apeluje o odblokowanie rządowego projektu wprowadzającego system kaucyjny i pilne skierowanie go do Sejmu.
Z badań Insight Lab, które przytacza FPP wynika, że 64 proc. Polaków uważa, że system kaucyjny na opakowania po napojach powinien zacząć obowiązywać w Polsce jak najszybciej. Najwyższe wskazania – aż 76 proc. uzyskano w grupie osób starszych – powyżej 65 roku życia.
Ponadto prawie 70 proc. osób jest zdania, że prace nad rozwiązaniami prawnymi wprowadzającymi system kaucyjny powinny przyspieszyć. Z kolei 63 proc. Polaków i 76 proc. seniorów uważa, że brak wprowadzenia w 2025 roku tego rozwiązania będzie miał negatywny wpływ na środowisko.
Z kolei 83 proc. respondentów deklaruje, że możliwość zbiórki opakowań po napojach w sklepie, w którym zazwyczaj robią zakupy, zachęci do ich oddawania. Taki sam odsetek odpowiedzi zanotowano na wsi.
77 proc. – tyle powinien wynieść za dwa lata poziom zbiórki butelek plastikowych
– Osiągnięcia wyznaczonych w ustawie SUP poziomów zbiórki butelek plastikowych jednorazowych (obecny poziom ok. 50 proc., wymagany już od 2025 r. 77 proc., a w 2030 już 90 proc.) bez systemu kaucyjnego będzie niemożliwe. Oznacza to, że przedsiębiorstwa branży napojowej w Polsce będą musiały płacić zarówno bardzo wysokie karne opłaty produktowe, jak również ponosić znaczące koszty zakupu recyklatu za granicą – mówi Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Twierdzi, że jeśli system kaucyjny nie zostanie uchwalony i wejdzie w życie około 2030 roku to oznacza to minimum 5 mld złotych niepotrzebnych strat, które obciążą polski budżet, przedsiębiorców i konsumentów.
FPP przypomina, że projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, wdrażający system kaucyjny w Polsce, trafił do Kancelarii Premiera. Zanim przepisy wejdą w życie, muszą jeszcze dostać pozytywną opinię rządu, przejść procedowanie w parlamencie, a na koniec uzyskać podpis prezydenta.