Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Krajowa Spółka Cukrowa chce przejąć kilka firm zajmujących badaniami i się uprawą roślin

Krajowa Spółka Cukrowa chce przejąć kilka firm zajmujących badaniami i się uprawą roślin

Krajowa Spółka Cukrowa przejmie kilka firm zajmujących się badaniami i uprawą roślin. Zgłoszona do UOKiK-u koncentracja może być kolejnym etapem utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego, którego zarys przedstawił premier Mateusz Morawiecki już w 2018 roku.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek od Krajowej Spółki Cukrowej z Torunia. Firma zgłasza chęć przejęcia kontroli nad kilkoma przedsiębiorstwami zajmującymi się m.in.  hodowlą buraka cukrowego i ziemniaka.

Powstanie Narodowego Holdingu Spożywczego zapowiedział premier w lipcu 2018 roku. Kolejne szczegóły przedstawił ówczesny minister rolnictwa rok później. Jeszcze we wrześniu 2020 roku, kiedy w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artura Sobonia odpowiedzialnego za projekt zastąpił Andrzej Śliwka, mówiło się że narodowy holding jest bardziej konceptem niż realnym projektem.

W projekcie Narodowego Holdingu Spożywczego założono, że jego trzonem ma być Krajowa Spółka Cukrowa. Spółka miała być dokapitalizowana przez Skarb Państwa a następnie planowano dołączenie do niej państwowych zakładów.

Wygląda na to, że wreszcie coś zaczyna się dziać w tej sprawie, bo spółka KSC zgłosiła do UOKiK-u przejęcie kontroli nad ośmioma spółkami. Są to Danko Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Kościanie, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego sp. z o.o. z siedzibą w Kłodawie, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy, Poznańska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Tulcach, Elewarr sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, Pomorsko Mazurska Hodowla Ziemniaka sp. z o.o. z siedziba w Świeszynie oraz Kombinat Rolny Kietrz sp. z o.o. z siedzibą w Kietrzu.

Przejęcie kontroli nastąpi w wyniku wniesienia przez Skarb Państwa – Ministra Aktywów Państwowych udziałów Spółek Przejmowanych, uprzednio przejętych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, jako wkładu niepieniężnego na podwyższony kapitał zakładowy KSC – podaje UOKiK w komunikacie.

KSC prowadzi produkcję i sprzedaż cukru, melasy, wysłodki buraczanej, przetworów owocowo – warzywnych, cukierków, mąki, kasz, płatków, otrąb, skrobi ziemniaczanej oraz białka ziemniaczanego.

Spółki przejmowane prowadzą działalność w poniższych obszarach:

1.DANKO prowadzi działalność w zakresie hodowli roślin i nasiennictwa, produkcji zwierzęcej.

2.KHBC prowadzi działalność w zakresie hodowli twórczej i zachowawczej odmian buraka cukrowego oraz w zakresie produkcji materiału siewnego buraka.

3.PHR prowadzi działalność w zakresie hodowli i produkcji nasion, produkcji roślino towarowej, produkcji zwierzęcej.

4.MHR prowadzi działalność w zakresie hodowli i produkcji nasion, produkcji roślino towarowej, produkcji zwierzęcej.

5.PMHZ prowadzi działalność w zakresie hodowli i sprzedaży sadzeniaka oraz produkcji rolno roślinnej.

6.HZNR prowadzi działalność z zakresie chowu i hodowli bydła mlecznego, sprzedaży mleka i nasiennictwa roślin uprawnych.

7.ELEWARR wraz ze swoimi spółkami zależnymi prowadzi działalność w zakresie obrotu zbożem i rzepakiem oraz magazynowania produktów rolnych na rzecz podmiotów trzecich, produkcji i sprzedaży mąki pszennej i otrębów pszennych.

8.KIETRZ prowadzi działalność w zakresie produkcji zwierzęcej oraz produkcji roślinnej.

www.wiadomoscihandlowe.pl