Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Krajowy System e-Faktur od nowa! Resort finansów zapowiada konsultacje i wskazuje termin, w którym poda nową data obowiązkowego korzystania z KSeF

Krajowy System e-Faktur od nowa! Resort finansów zapowiada konsultacje i wskazuje termin, w którym poda nową data obowiązkowego korzystania z KSeF

Minister finansów Andrzej Domański podczas spotkania przedstawicielami organizacji, które biorą udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. zapewnił, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony. Już 9 lutego resort ogłosi harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu. Zaś na przełomie kwietnia i maja br. ma być wskazana nowa data obowiązkowego korzystania z KSeF-u.

Minister finansów Andrzej Domański, Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, podsekretarze stanu Zbigniew Sawicki i Jarosław Neneman, dyrektor generalna Marta Niżałowska-Pactwa i eksperci Ministerstwa Finansów spotkali się z przedstawicielami organizacji, które dotąd brały udział w konsultacjach w sprawie wdrożenia KSeF. Celem było podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz przedstawienie zasad i harmonogramu dalszych działań.

Kiedy ruszą konsultacje ws KSeF?

Andrzej Domański zapowiedział, że już 9 lutego resort ogłosi szczegółowy plan konsultacji na temat wdrażania w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur. Spotkania będą odbywały się w formule hybrydowej, żeby umożliwić łatwe uczestnictwo wszystkim zainteresowanym.

Ministerstwo zebrało długą listę pytań, które nurtują przedsiębiorców. Odpowiedzi na nie będą pojawiały się sukcesywnie na stronie poświęconej KSeF już od 9 lutego. – Te bardziej złożone będą przedmiotem dyskusji w czasie spotkań konsultacyjnych – podkreślił minister.

W czasie spotkania informacyjnego przedstawiciele resortu podkreślali, że rozpoczęcie konsultacji nie oznacza, że prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku. Część przedsiębiorców włożyło już wiele sił i środków w przygotowanie do korzystania z KSeF. Ministerstwo zapewniło, że analizując propozycje ewentualnych zmian, będą patrzyli na nie również pod kątem kosztów dla przedsiębiorców.

Minister Andrzej Domański podkreślił, że obowiązkowy KSeF na pewno zostanie wdrożony.

Kiedy nowy termin wdrożenia KSeF?

Równolegle z konsultacjami będą kontynuowane prace analityczne i procesy audytowe. Mają one na celu weryfikację znaczenia i skali krytycznych błędów, które były podstawą do ogłoszenia przesunięcia terminu wdrożenia KSeF (więcej pod poniższym linkiem). Ma to pozwolić na określenie nowego terminu obowiązkowego korzystania z KSeF.

– Wiemy, że ta informacja ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców. Dlatego dołożymy wszelkich starań, żeby jak najszybciej podać tę datę. Przewidujemy, że na podstawie analiz i audytów będziemy mogli to zrobić na przełomie kwietnia i maja – mówił Andrzej Domański.

Gdzie można się przeszkolić z KSeF?

Przedstawiciele Ministerstwa zapowiedzieli też szeroką akcję szkoleniową, która będzie wspierana akcją informacyjną. Od przełomu kwietnia i maja, w każdym z 400 urzędów skarbowych w Polsce przedsiębiorcy będą mogli odbyć praktyczne szkolenie z korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofimy.

Marcin Łoboda, Szef Krajowej Administracji Skarbowej podkreślił, że szkolenia będą prowadzone dotąd, aż będzie zainteresowanie ze strony podatników.

– Dodatkowo, jeśli przedsiębiorca napotka jakiś problem, będzie mógł zadzwonić na specjalną infolinię i uzyskać odpowiednie wsparcie – zapowiedział Marcin Łoboda.

www.wiadomoscihandlowe.pl