Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Kryzys jabłkowy w Wielkiej Brytanii

Kryzys jabłkowy w Wielkiej Brytanii

Ze względu na brak pracowników do zbioru owoców, Wielka Brytania zmuszona jest zwiększyć import jabłek, obecnie jabłka importowane stanowią 55-60% dostępnych na rynku.

W sklepach w Wielkiej Brytanii ciężko kupić jabłka z krajowych sadów. Dostępne są głównie jabłka z Włoch, Nowej Zelandii, Francji, Chile i RPA, jedyną dostępną brytyjską odmianą jest Bramley – odmiana kulinarna, której raczej nie konsumuje się na surowo.

Konsumenci dużo chętniej sięgają po odmiany, które są mało popularne w brytyjskich sadach takie jak Gala, Jazz, Granny Smith i Pink Lady.

Brexit i pandemia Covid to niewątpliwie dwa czynniki, które spowodowały deficyt pracowników do zbioru owoców w sadach, ci pochodzili głównie z Europy Wschodniej – Ukrainy, Rumunii i Polskich. Wprawdzie w kwietniu br. rząd brytyjski wydał 30 tys. wiz dla pracowników, którym pozwolono pracować bez 14-dniowej kwarantanny, jednak nie rozwiązało to problemu, ponieważ wciąż brakowało ok. 21% pracowników. Dlatego w tym roku w wielu sadach jabłka zostały na drzewach, a kraj jest zmuszony zwiększyć import tych owoców.

www.e-sadownictwo.pl