Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Kto znajdzie się w rządzie Tuska? Znamy pierwsze nazwiska

Kto znajdzie się w rządzie Tuska? Znamy pierwsze nazwiska

Poznaliśmy nazwiska części ministrów, którzy wejdą w skład rządu Donalda Tuska. Znajdą się w nim m.in. Radosław Sikorski i Barbara Nowacka.

Kandydat na premiera Donald Tusk spotkał się dzisiaj z kandydatami na ministrów w swoim rządzie. Po spotkaniu lider Platformy Obywatelskiej wziął udział w konferencji prasowej, w czasie której przedstawił część składu proponowanego rządu. 

Tusk potwierdził, że ministrem spraw zagranicznych zostanie Radosław Sikorski, który nie mógł wziąć udziału w spotkaniu z uwagi na obowiązki w Parlamencie Europejskim. „Musi uporządkować kwestie formalne, zanim zostanie ministrem”, powiedział kandydat na premiera. Poinformował również, że Adam Szłapka (KO) zostanie ministrem ds. Unii Europejskiej, Barbara Nowacka (KO) ministrą edukacji, Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica) – ministrem nauki, Czesław Siekierski (PSL) – ministrem rolnictwa, a Marzena Czarnecka ma stanąć na czele nowopowstałego ministerstwa przemysłu z siedzibą w Katowicach. 

Wicepremierami najprawdopodobniej zostaną lider PSL Władysław Kosiniak Kamysz, który zostanie również ministrem obrony narodowej oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który ma zostać ministrem cyfryzacji. 

W spotkaniu wzięli również udział m.in.: Adam Bodnar, który ma zostać ministrem sprawiedliwości, Andrzej Domański (KO), który jest kandydatem na ministra finansów, Tomasz Siemoniak (KO), który ma zostać ministrem koordynatorem służb specjalnych, Borys Budka (KO) – kandydat na ministra aktywów państwowych, Izabela Leszczyna (KO), która ma zostać nową minister zdrowia, Dariusz Klimczak (PSL), który ma przejąć ministerstwo infrastruktury, Krzysztof Hetman (PSL) – kandydat na szefa ministerstwa rozwoju i technologii, Bartłomiej Sienkiewicz (KO), który ma zostać szefem resortu kultury, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (Polska 2050), która najprawdopodobniej zajmować się będzie funduszami i polityką regionalną, Sławomir Nitras (KO), który jest kandydatem na ministra sportu i Paulina Henning-Kloska (Polska 2050), która ma objąć stanowisko ministry klimatu. 

W skład rządu mają wejść również: Marzena Okła-Drewnowicz (KO) jako minister-członkinia Rady Ministrów ds. polityki senioralnej, Katarzyna Kotula (Lewica) – minister-członkinia Rady Ministrów ds. równości oraz Agnieszka Buczyńska, która ma zajmować się kwestiami społeczeństwa obywatelskiego. Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma zostać Jan Grabiec (KO). 

– Mogę obiecać, że natychmiast po powołaniu przez prezydenta, cały zespół ruszy do pracy i będzie przygotowany ze scenariuszem godzina po godzinie na najbliższe dni i tygodnie – zapowiedział Tusk.

Zaznaczył jednak, że proponowani ministrowie nie koniecznie będą pełnić swoje funkcje przez całą kadencję. „Nikt nie obejmuje latyfundiów jako swojej własności. To będzie formuła otwarta i wymagająca nieustannej mobilizacji. Jeśli ktoś wykona zadanie, być może będzie zastąpiony przez ludzi, którzy będą się podejmowali kolejnych zadań. Każdy ma możliwość pracowania przez całą kadencję, ale nikt nie ma gwarancji. Uprzedzałem wszystkich przyszłych ministrów, że muszą być przygotowani, że w każdej chwili ich sytuacja może się zmienić”, powiedział.

www.euractiv.pl