Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Lakoniczne szacunki WAPA. W chłodniach 7% jabłek więcej niż rok temu

Lakoniczne szacunki WAPA. W chłodniach 7% jabłek więcej niż rok temu

WAPA podała pierwsze w tym sezonie, częściowe oszacowanie wolumenujabłek zmagazynowanych w europejskich chłodniach. Na dzień 1 grudniajest ich prawie o 7% więcej niż w ubiegłym roku.

Na wstępie warto zaznaczyć, że powinno to być drugie zestawieniestanów magazynowych w tym sezonie. Pierwsze, prezentujące wolumenzmagazynowanych jabłek na dzień pierwszego listopada nie ukazało się.Dowiedzieliśmy się, że wówczas, pod koniec listopada wiele państw nieprzesłało danych. Tak było również w przypadku polskich zapasów.

W europejskich chłodniach zmagazynowane jest 4 865 025 ton jabłekdeserowych. To niemal 7% (6,9%) więcej niż 1 grudnia 2020 roku. Wówczaswolumen jabłek oszacowano na 4 605 849 ton. Na stornie organizacji niezaprezentowano dokładnych danych oprócz powyższej lakonicznejinformacji. Nie wiemy zatem jak prezentują się zapasy w poszczególnychkrajach i z podziałem na odmiany.

Znacznie mniejszy jest natomiast tonaż zmagazynowanych gruszek. 654484 ton to niemal 27% mniej niż w ubiegłym roku. Dane te mająodzwierciedlenie w cenach gruszek na europejskich rynkach. Rekordowodrogie są gruszki we Włoszech. Spowodowane jest to wyjątkowo niskimizbiorami w minionym roku.


www.sad24.pl