Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > LIR prosi o interwencję na rynku jabłek przemysłowych

LIR prosi o interwencję na rynku jabłek przemysłowych

Ze względu na trudną sytuację sadowników z Lubelszczyzny, gdzie cena jabłka przemysłowego spadła do 0,20 zł/kg, Lubelska Izba Rolnicza zwraca się z prośbą o podjęcie interwencji na rynku jabłek.

Poniżej zamieszczamy Stanowisko Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej z dn. 25.10.2021 r. w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku jabłek.

Lubelska Izba Rolnicza z wielkim niepokojem obserwuje sytuację w skupach jabłek, oprócz bardzo niskiej ceny za jabłka (około 0,20 zł/kg dla jabłka przemysłowego), niepokojące są przestoje w punktach skupu.

Z uwagi na wystąpienie klęsk żywiołowych w postaci gradu i deszczu nawalnego na niektórych terenach Lubelszczyzny, gdzie rolnicy zajmują się głownie produkcją jabłek, większość owoców ucierpiała i nie nadaje się do sprzedaży jako jabłka deserowe. Nadmiar surowca w postaci jabłka przemysłowego prowadzi do ciągłego spadku cen skupu oraz do powstawania kolejek w punktach skupujących.

Duża ilość jabłek przyczynia się do zastoju w przetwórniach, które nie są w stanie przerobić takiej ilości surowca. Dodatkowo występujące awarie całkowicie zatrzymują skupy, a nagromadzony surowiec nie nadaje się do przetworzenia lub znacząco pogarsza jakość produktu końcowego.

Brak jakiegokolwiek wsparcia sadowników z Lubelszczyzny, bardzo wysokie koszty produkcji i zatrważająco niska cena produktu finalnego, stawia sadowników w bardzo niekorzystnej sytuacji i niewątpliwie przyczynia się do upadku wielu rodzinnych gospodarstw zajmujących się od pokoleń produkcją sadowniczą.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o podjęcie interwencji w tej sprawie oraz ewentualne uruchomienie skupu interwencyjnego w celu poprawy trudnej sytuacji producentów jabłek.


www.e-sadownictwo.pl