Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Maliny podwoją ceny?

Maliny podwoją ceny?

Cena skupu malin w tym roku może sięgnąć 850 dinarów za kilogram (33 zł/kg), czyli dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Serbowie twierdzą, że tak duży skok cen malin będzie spowodowany zmniejszeniem plonów na światowym poziomie, przede wszystkim w Chile.

Obecnie światowe zapotrzebowanie na mrożone maliny jest od 20 000 do 40 000 ton wyższe niż podaż. Takiej sytuacji na rynku nie odnotowano jeszcze nigdy w historii. 

Prezes Stowarzyszenia Malin Serbii Dobrivoje Radović potwierdza, że ​​w 2022 roku spodziewany jest dodatkowy wzrost cen malin, dzięki czemu cena skupu może wynieść ponad 850 dinarów za kilogram (33 zł/kg).

– Cena mrożonych malin w eksporcie na początku tego roku była dobra i wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze wyższa. Drastycznie wzrosły ceny surowców i nawozów mineralnych. Jednocześnie owoców będzie mniej, ponieważ zeszłoroczna susza odbije się na plonie. W tej chwili w Europie i na świecie jest duże zapotrzebowanie na mrożone maliny, na rynku brakuje od 20 000 do 40 000 ton. – wyjaśnia Radović.

Analityk rolny Branislav Gulan potwierdza, że cena zakupu „czerwonego złota” w tym roku może zostać podwojona w porównaniu z rekordowym 2021 r.

– To realistyczna kalkulacja podyktowana sytuacją w terenie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Maliny źle rodziły w zeszłym roku, więc łączne zapasy wynosiły od 60 000 do 80 000 ton. Trzeba jednak powiedzieć, że ubiegły rok przyniósł nam 400 mln euro z samego eksportu, a Serbia jest przecież jednym z trzech największych producentów tego owocu na świecie, obok Chile i Polski – mówi Gulan.

– Na światowym rynku jest ogromny popyt na maliny, więc cena musi odnotować wzrost w porównaniu do zeszłego roku. Malina ma bezpieczną przyszłość, a Serbia musi opracować plan i program rozwoju produkcji. Najwięcej musimy popracować nad podniesieniem standardu produkcji – zaznacza Joković.

W poprzednich latach serbskie maliny dotarły do ​​Japonii i Korei Południowej, ale wiodącymi krajami, do których eksportujemy, są Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Belgia… Z krajów pozaeuropejskich Serbia eksportuje najwięcej malin do Stanów Zjednoczonych.

Cena serbskich malin pod koniec 2021 r. osiągnęła bezprecedensowy rekord, dzięki czemu mrożony owoc, odmiana Roland, został w listopadzie wyeksportowany do Japonii w cenie aż 11,3 euro za kilogram (51,33 zł/kg).

To co najmniej dwa razy więcej niż producenci otrzymali latem ubiegłego roku, kiedy byli bardzo zadowoleni ze swoich zarobków.

* W Serbii maliny uprawia się na powierzchni 25 000 hektarów. W 2021 r. plon wyniósł 110 589 ton. Średni plon z hektara wyniósł 5315 ton. Wartość eksportu serbskich malin wyniosła 400 mln euro.

www.e-sadownictwo.pl