Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Marek Sawicki krytykuje sieci handlowe za kupowanie jabłek po cenach dumpingowych

Marek Sawicki krytykuje sieci handlowe za kupowanie jabłek po cenach dumpingowych

PJ, portalspozywczy.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki przyłączył się w czwartek do apelu organizacji zrzeszających producentów owoców i warzyw, które wystosowały list otwarty do sieci handlowych operujących w Polsce. Producenci apelują do sieci handlowych o to, aby nie wykorzystywały one trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy rolnicy w związku z rosyjskim embargo. Organizacje producenckie żądają zaprzestania zakupu owoców i warzyw przez sieci po cenach dumpingowych.

– Z żalem i przykrością stwierdzam, że mimo trzykrotnych spotkań w ostatnim okresie z przedstawicielami sieci, nie jesteśmy w stanie z nimi się porozumieć. Ja rozumiem, że poziom zorganizowania naszych rolników jeszcze jest niski i nie możemy być równorzędnym partnerem dla takich dużych potęg handlowych, ale też rzeczą niedopuszczalną jest sytuacja, w której organizujemy misje gospodarcze na cały świat w zakresie zwiększenia eksportu polskiej żywności, wprowadzamy przez media i ludzi kultury akcję „Zjedz jabłko na złość Putinowi” i mamy sytuację, w której w sieciach handlowych, mimo porozumienia, mimo rozmów i uzgodnień, mamy do czynienia z bezwzględnym wymuszaniem na rolnikach, na producentach obniżania cen, narzucania warunków umów, wprowadzania dodatkowych opłat. To perfekcyjnie przygotowany od lat system, w którym partnerstwo i długa współpraca z dostawcą nie ma żadnego znaczenia – powiedział Sawicki.

Zdaniem polskich producentów, sieci handlowe mogą pomóc budować wzrost sprzedaży polskich owoców i warzyw poprzez m.in. poszerzenie asortymentu, zwiększenie i poprawę ekspozycji polskich owoców i warzyw na półkach sklepowych, organizowanie akcji promocyjnych i zaniechanie importu owoców i warzyw, które są dostępne w krajowej produkcji.

Według producentów i ministra rolnictwa, da się już zaobserwować problem wymuszania na dostawcach owoców i warzyw cen dumpingowych rażąco niższych od kosztów produkcji.

– Jeśli mamy na rynku w sieci jabłko poniżej 1,50 zł, to nie robimy na złość Putinowi, tylko współpracujemy z nim. Sieci współpracują wtedy z Putinem, bo taka cena wykończy polskiego sadownika, polskiego producenta i z pewnością w kolejnych latach najlepszych na świecie polskich owoców i warzyw może zabraknąć – powiedział Sawicki. Jak dodał, niedopuszczalna jest sytuacja, gdy Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz stabilizacji rynku poprzez wycofywanie z niego produktów, a sieci handlowe wykorzystują sytuację na kupowanie produktów po cenach dumpingowych.

Minister Sawicki poinformował, że wystąpił wczoraj (3 września) do prezesa UOKiK Adama Jassera o to, żeby „tym razem nie udając, a rzeczywiście sprawdzając, podjął skuteczne działania na rzecz ukrócenia praktyk dumpingowych stosowanych przez sieci”.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 04.09.2014 roku