Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Mega przejęcie w branży spożywczej. Łowicz, Włocławek, Tarczyn mają nowego właściciela

Mega przejęcie w branży spożywczej. Łowicz, Włocławek, Tarczyn mają nowego właściciela

Grupa Maspex Wadowice podpisała wstępną umowę na zakup wybranych marek należących do Agros Nova. Dzięki temu portfel małopolskiej spółki powiększy się o takich marek, jak Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt. Dziś do wadowickiej firmy należą m.in. Tymbark, Kubuś i Lubella.

Maspex podpisał wstępną umowę z IK Investment Partners. Warunkiem jej finalizacji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli dojdzie do tego będzie to siedemnasta akwizycja grupy i największa w jej historii. W efekcie przejęcia powstanie grupa o  obrotach ponad 4 miliardów zł.

„Zwiększenie skali biznesu da lepszą pozycję oraz możliwość osiągnięcia synergii kosztowej i operacyjnej, co będzie korzystne dla obu spółek. Szeroka oferta, jak również liderska obecność w wielu wartościowych kategoriach to kolejne atrybuty planowanej transakcji” – czytamy o transakcji w komunikacie grupy.

Dzięki tej umowie Maspex Wadowice stanie się właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Łowiczu i Wąsoszu – oba zakłady maja przejść dalszą restrukturyzację. Do portfela grupy trafią również takie marki, jak: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

– Grupa Agros Nova to bezdyskusyjnie jedna z najsilniejszych firm spożywczych w tym kraju, która wniesie olbrzymi dorobek do naszej spółki – wartościowe i silne marki oraz co dla nas bardzo ważne także – profesjonalny zespół pracowników, który wypracował tak dobrą pozycję rynkową tej firmy – mówi Krzysztof Pawiński, prezes Maspexu w komunikacie przekazanym naszej redakcji.

Co z Agros Nova?

Agros Nova wciaż będzie dysponowała takimi markami, jak Fortuna, Pysio i Garden. Spółka chce skupić się na rozwoju tych marek.

– W ciągu najbliższych miesięcy będziemy poszukiwać możliwości akwizycji podmiotów na polskim rynku w celu dołączenia ich do Agros Nova Soki lub też możliwości sprzedaży spółki do inwestora branżowego w celu zapewnienia dalszego rozwoju markom – mówi Marek Sypek, prezes grupy.

Grupa Kapitałowa Agros Nova to producent branży spożywczej zajmujący się produkcją m.in. dżemów, sosów, zup i koncentratów zup, keczupów.

Spożywczy gigant

Motorem rozwoju Grupy Maspex Wadowice są soki, nektary i napoje, które  stanowią 70 proc. obrotów firmy oraz makarony, wyroby zbożowe i produkty instant dające 30 proc. przychodów ze sprzedaży, które w 2014 roku wyniosły ponad 3,3 miliarda zł.

To już 17 akwizycja Grupy Maspex Wadowice, w tym 8 na rynku polskim. Największe, które do tej pory zrealizowane były w Polsce to zakup firmy Tymbark (1999 rok) oraz spółki Lubella (2003 rok).

Źródło: www.tvn24bis.pl z dnia 19.12.2014 roku