Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Minister Sawicki ma plan jak zgasić rolnicze protesty

Minister Sawicki ma plan jak zgasić rolnicze protesty

IAR, jk

Trudna sytuacja w branży produkcji żywności wymusza potrzebę zmian. Ministerstwa rolnictwa przedyskutowało propozycję reform z szefami ogólnopolskich organizacji rolniczych.

Resort liczy również na przychylność Komisji Europejskiej.

Na początek ma powstać Trójstronna Komisja Dialogu obejmująca problemy rolnictwa

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że chce powołać trójstronną komisję dialogu społecznego w obszarze rolnictwa. W jej skład miałyby wejść: organizacje rolnicze, przetwórcy oraz strona rządowa. Polityk PSL dodał, że będzie ona reprezentowana szerzej, niż tylko przez przedstawicieli ministerstwa rolnictwa.

Minister chce przyspieszyć wydawanie unijnych środków

Resort chce również przyspieszyć wydawanie pieniędzy na rolnictwo z istniejących programów wsparcia. Chodzi szybsze wypłaty dopłat bezpośrednich za ubiegły rok oraz przyspieszenie prac w Parlamencie Europejskim na rzecz tegorocznych. Rolnicy będą składali wnioski o dotacje w połowie marca.

Sawicki walczy z Unią o dopłaty ws. eksportu i przechowalnictwa w branży mleczarskiej i mięsnej

Sawicki walczy w Komisji Europejskiej również o dopłaty do eksportu i przechowalnictwa prywatnego. Dotyczy to głównie branży mleczarskiej i producentów trzody. Nie ukrywa, że od kilku miesięcy jego starania nie przynoszą rezultatu. Liczy, że może się to zmienić poprzez ustalenie wspólnej grupy nacisku na najbliższym posiedzeniu organizacji rolniczych w Brukseli. Odbędzie sie ono 5 lutego.

Sawicki liczy na pomoc w Brukseli ze strony premier Kopacz

Polityk PSL zapowiedział również, że jeśli działania resortu i organizacji rolniczych w Brukseli nie będą nieskuteczne, zwróci się po pomoc do premier Ewy Kopacz.

Źródło: www.polskieradio.pl z dnia 28.01.2015 roku