Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Młodzież nie kupi energetyków. Sejm zdecydował

Młodzież nie kupi energetyków. Sejm zdecydował

Sejm uchwalił zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, osobom poniżej 18. roku życia. Posłowie nie poparli zakazu ich reklamy, ale wskazali, jak ma być oznakowane opakowanie. Za nieprzestrzeganie przepisów będą groziły wysokie kary.

Zakaz sprzedaży napojów z tauryną i kofeiną osobom poniżej 18 roku życia będzie obowiązywał od 1 stycznia 2024 r. W Sejmie do ustawy dodano jeszcze przepisy o rejestrze talentów sportowych.

Zakaz sprzedaży energetyków czekał na uchwalenie od początku roku. Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym (druk nr 3258) został złożony w Sejmie w lutym, trafił do zamrażarki, aż w końcu został ekspresowo uchwalony. Jego pierwsze czytanie odbyło się w środę 12 lipca na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia, a w czwartek Sejm go uchwalił. Za nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym głosowało 278 posłów, przeciw było 12 osób, wstrzymało się 162. Wnioskodawców reprezentuje Kamil Bortniczuk, poseł PiS, członek Partii Republikańskiej oraz minister sportu.

Młodzież nie kupi już energetyków

Ustawa przewiduje zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także całkowity zakaz ich sprzedaży w placówkach oświatowych i w automatach. Zgodnie z ustawą zakazany energetyk to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego “składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie”.

Za złamanie zakazu będzie grozić grzywna w wysokości do 2 tys. zł. Będzie mogła być wymierzona także kierownikowi sklepu, baru, kawiarni itp. za brak nadzoru nad sprzedażą. Co więcej, za sprzedanie nieletniemu enegretyka sąd będzie mógł orzec przepadek napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.

Puszka dobrze oznaczona

Pierwotnie projekt zawierał zakaz reklamy i promocji energetyków m.in.: w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6 a 20. Posłowie jednak z niego zrezygnowali. Wprowadzili za to przepisy o oznaczeniu opakowań.

www.businessinsider.com.pl