Mniej truskawek i więcej borówek, czyli obszar upraw gatunków jagodowych w Polsce
Baza danych ARiMR wzbogaciła się o najnowsze dane z tego roku. Sprawdziliśmy jak prezentują się dane o obszarze upraw w przypadku najpopularniejszych owoców jagodowych.
MALINY
Dwa minione sezony były dla plantatorów malin udane. Niemniej, dane przekazane przez plantatorów w celu uzyskania płatności bezpośrednich nie ukazują wyraźnego trendu zakładania nowych plantacji malin w Polsce. W 2023 roku owoce gatunku są produkowane na bardzo zbliżonym obszarze, jak przed rokiem, czyli na około 21 tysiącach hektarów. Możemy natomiast zadać inne pytanie. Czy po bardzo trudnym sezonie 2023 i niskich cenach skupu, obszar upraw znacząco spadnie w przyszłym roku?
TRUSKAWKI
Jeśli chodzi o truskawki to spadek obszaru upraw notowaliśmy przed upublicznieniem dokładnych danych ARiMR. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że dotyczy on przede wszystkim mniejszych plantacji, z których owoce trafiały do przetwórstwa. Niedobór krajowego surowca do mrożenia zastępowany jest coraz większym importem z Egiptu. Z drugiej strony, w ostatnich latach możemy zauważyć, że uprawa i rynek owoców deserowych coraz rozwijają się bardzo dobrze.
BORÓWKI
Inaczej jest w przypadku borówek. Z roku na rok obszar upraw systematycznie rośnie. Pomimo krótkich okresów z bardzo niskimi cenami skupu, produkcja borówek jest dochodowa. Niemniej konieczne są bardzo duże inwestycje na założenie plantacji. W 2023 roku uprawiamy w Polsce borówki na niemal 12,6 tysiącach hektarów. W związku z tym, w 2022 roku staliśmy się 6 największym producentem borówek deserowych na świecie.