Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Mołdawia rozpoczyna import jabłek z Polski

Mołdawia rozpoczyna import jabłek z Polski

EastFruit

Według  EastFruit zapasy wysokiej jakości jabłek w Mołdawii na początku maja były prawie całkowicie wyczerpane ze względu na intensywny eksport do Rosji. W związku z tym, aby sprostać potrzebom rynku krajowego, stopniowo rozpoczyna się import wysokiej jakości jabłek deserowych z Polski i Ukrainy.

W tej chwili inspektorzy Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności ANSA przeprowadzają audyt stanów magazynowych jabłek z ubiegłorocznych zbiorów. Według ich wstępnych danych, rezerwy jabłek nie przekraczają 10 tysięcy ton.

Z kolei przedstawiciele stowarzyszeń producentów rolnych uważają, że resztki jabłek w przechowalniach są jeszcze niższe – nie więcej niż 5-7 tysięcy ton. Jednocześnie głównie są to niskiej jakości lub odmiany, na które nie było dużego popytu, na przykład Reneta Simirenko.

Najprawdopodobniej resztki jabłek przechowywane w nowoczesnych przechowalniach w Mołdawii zostaną sprzedane w maju. Jednocześnie w okresie letnim Mołdawia zaspokoi potrzeby rynku krajowego poprzez import jabłek z Polski i Ukrainy.

W ubiegłym roku Mołdawia sprowadziła ponad 300 ton świeżych jabłek z Polski, aby pokryć letni deficyt. W tym roku oczekuje się, że import znacznie przekroczy ten wolumen, a Ukraina będzie również wśród dostawców. Obecnie średnia cena hurtowa jabłka wysokiej jakości na rynku mołdawskim jest 2-3 razy wyższa niż cena hurtowa jabłka w Polsce i na Ukrainie, dlatego takie dostawy będą dość atrakcyjne dla importerów. 

– Zakłada się, że realny import jabłek do Mołdawii z Ukrainy i Polski w okresie letnim będzie znacznie większy, jednak niektóre z tych produktów będą przeznaczone na reeksport do Rosji i nie będą sprzedawane na rynku krajowym tego kraju – twierdzi EastFruit. 

 

www.e-sadownictwo.pl z dnia 13.05.2019 roku