Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Mołdawia: Wzrost eksportu i cen jabłek

Mołdawia: Wzrost eksportu i cen jabłek

We wrześniu 2021 roku Mołdawia wyeksportowała 22 tys. ton jabłek. To kilkakrotnie więcej niż we wrześniu 2020 r, kiedy wyeksportowano 9,5 tys. ton jabłek. Wraz ze wzrostem eksportu wzrosły ceny, jednak sytuacja na krajowym rynku daleka jest od stabilizacji.

W drugim tygodniu października na rynku mołdawskim ceny jabłek deserowych zaczęły stopniowo rosnąć. Przede wszystkim podrożały owoce wysokiej jakości: Gala (z chłodni) oraz duże, dobrze wybarwione owoce odmiany Idared. Poziom cen skupu wzrósł o około 0,5 lei/kg (0,11 zł/kg). Za sporty Gali sadownicy otrzymują 6 lei/kg (1,37 zł/kg). Jednocześnie niektórzy sadownicy twierdzą, że zdarzają się przypadki, gdy handlowcy kupują najlepsze produkty tych samych odmian na „szybki eksport” po 7-8 lei / kg (1,60-1,82 zł/kg). Są to stawki zbliżone do tych, które mołdawscy sadownicy otrzymywali w ostatniej dekadzie października w 2020 r. za jabłka odmian: Idared, Gala i Golden Delicious. Jednak wyższe stawki, to na razie wyjątek, większość jabłek jest sprzedawana po cenie zauważalnie niższej niż miało to miejsce rok temu.

Operatorzy rynku owocowego uważają, że obecna sytuacja na rynku krajowym jest daleka od stabilizacji. Pod wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych poziom cen jabłek może wzrosnąć lub spaść w tym tygodniu.

www.e-sadownictwo.pl