Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Mrożone truskawki były importowane w dużych ilościach w szczycie sezonu

Mrożone truskawki były importowane w dużych ilościach w szczycie sezonu

Zbiory, skup i przetwórstwo truskawek w 2022 roku już dawno za nami. Niemniej na rynku mrożonych truskawek cały czas dużo się dzieje… w kwestii importu.

Analizując wykres importu mrożonych truskawek z Egiptu widzimy, że w czerwcu 2022 wzrósł on o 184% w stosunku rok do roku. Po rekordzie importu z maja, czerwcowy wynik również robi wrażenie. Wyższa była również średnia cena każdego kilograma. Ale czego to dowodzi?

Dowodzi znaczących niedoborów surowca dla przetwórstwa w Polsce, o czym informowaliśmy wielokrotnie. Majowe i czerwcowe dostawy na znacznie wyższym poziomie niż rok temu udowadniają, że odbiorcy (w tym przetwórcy) w Polsce przed rozpoczęciem zbiorów doskonale zdawali sobie sprawę z sytuacji na plantacjach. Cała logistyka była uzgodniona znacznie wcześniej po to, aby mrożone truskawki docierały do Polski w szczycie sezonu zbiorów.

Pomimo tak dużego importu, który w pierwszej połowie roku był o 130% większy niż w pierwszej połowie 2021 roku, ceny skupu były satysfakcjonujące. Przez większą część sezonu przekraczały poziom 6,00 zł/kg w przypadku truskawek do mrożenia, a miejscami osiągnęły poziom 7,00 zł/kg, co pokazuje, jak duże było zapotrzebowanie na truskawki.

www.sad24.pl