Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Mrożonki – Rekordowo drogie porzeczki i maliny

Mrożonki – Rekordowo drogie porzeczki i maliny

W ostatnich miesiącach dużo się dzieje na europejskim rynku mrożonych owoców. Kolejne rekordy cen biją zarówno czarne porzeczki i maliny. Delikatnie drożeją również mrożone truskawki. Puste mroźnie i drogie mrożonki powinny zaowocować wysokimi cenami skupu surowca.
Czarne porzeczki, które w tym roku osiągały w naszym kraju dosyć dobre ceny skupu, osiągają rekordowe stawki w przypadku owoców mrożonych. Po delikatnej korekcie w grudniu, ceny systematycznie rosną. Obecnie polskie mrożone czarne porzeczki kosztują 1,50 euro za kilogram. Otrzymujemy zatem 6,88 zł za kilogram.

Biorąc pod uwagę ceny skupu czerwonych porzeczek latem 2020, ceny mrożonek również są stosunkowo wysokie. Notowania mrożonek są stabilne na poziomie 0,53 euro za kilogram. Daje to 2,43 zł za kilogram. Warto przypomnieć ceny surowca latem. Te oscylowały na poziomie od 0,50 do 0,70 zł za kilogram.

Bliskie wyczerpania zapasy mrożonych malin w Serbii wpływają na kolejne wzrosty. Niektóre mrożnie informują o sprzedaniu całości ubiegłorocznej produkcji. Obecnie za jagody pierwszej klasy trzeba zapłacić nawet 3,50 euro za kilogram (16,05 zł/kg). W związku z tym plantatorzy oczekują wysokich cen w sezonie. Malina gres w Serbii kosztuje nawet 2,40 euro za kilogram (11,00 zł/kg). Prognozowane są dalsze wzrosty.

Sytuację na rynku mrożonek mogą zintensyfikować opady śniegu i bardzo niskie temperatury (do -5 stopni), jakie są prognozowane na najbliższe dni dla zagłębi produkcji malin w Serbii.

www.sad24.pl