Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Największe europejskie markety będą kupowały wspólnie

Największe europejskie markety będą kupowały wspólnie

Największe sieci handlowe z Polski, Niemiec, Szwecji, Rosji i Holandii tworzą wspólnie nowy sojusz zakupowy. Informacja choć wydaje się nieznacząca to może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie rynku detalicznego. Dlaczego?

Nowa platforma będzie funkcjonować pod nazwą „Epic Partners”. W jej skład wejdą niemiecka Edeka, od której wyszła inicjatywa stworzenia takiej kooperatywy. Ponadto będzie w niej uczestniczyć największa sieć dyskontów w Polsce – Biedronka, a także rosyjski Magnit. Przy tej firmie należy wspomnieć o rosyjskim embargu na unijne produkty.

Jak na razie zakupy grupy nie będą dotyczyć owoców i warzyw. Chociaż w założeniach Epic Partners będzie negocjować w imieniu swoich członków usługi i działania marketingowe z największymi międzynarodowymi producentami marek to nie brakuje krytyki wobec tak dużych inicjatyw.

Nie jest tajemnicą, że duże sieci marketów nierzadko wykorzystują przewagę kontraktową względem mniejszych dostawców. Zdaniem sceptyków opisane działania mogą doprowadzić do powstania swego rodzaju oligopolu na rynku europejskim. Tak duże inicjatywy mogą bowiem mieć dominującą pozycje nawet wobec bardzo dużych firm. Czy waszym zdaniem kwestią powinny zająć się urzędy antymonopolowe?

www.sad24.pl