Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia! Restrykcje wejdą w życie 1 grudnia, obejmą także handel!

Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia! Restrykcje wejdą w życie 1 grudnia, obejmą także handel!

Nowe limity osób w handlu, lokalach gastronomicznych, hotelach, podczas zgromadzeń i uroczystości, a także uszczelnienie granic i nowe zasady kwarantanny dla osób podróżujących do Polski. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował w poniedziałek pakiet nowych restrykcji covidowych, wprowadzanych od środy w celu obniżenia skali zachorowań, zanim w Polsce zacznie rozprzestrzeniać się omikron – nowy wariant koronawirusa.

Podczas konferencji prasowej Niedzielski nie wspomniał wprost o branży handlowej. Jednak na grafice udostępnionej później przez MZ znalazła się informacja, że w przypadku branży handlowej limit klientów ulegnie zmianie z 1 osoby na 10 mkw. na 1 osobę na 15 mkw.

Zgodnie z zasadami, które wprowadzane są na okres od 1 do 17 grudnia, ale mogą zostać wydłużone, we wszystkich obiektach, w których do tej pory limit zapełnienia wynosił 75 proc. (bez uwzględniania osób zaszczepionych), limit ten zostanie obniżony do 50 proc. Dotknie to m.in. gastronomii, hoteli, kościołów i instytucji kultury.

Ponadto w siłowniach, klubach i centrach fitness, muzeach zacznie obowiązywać limit 1 osoby na 15 mkw. Do tej pory limit wynosił 1 osobę na 10 mkw. Osoby zaszczepione nie są wliczane do limitu.

W przypadku zgromadzeń i uroczystości (komunie, dyskoteki, wesela itp.) wprowadzony zostanie limit 100 osób (obecnie 150). Ponadto podczas wydarzeń sportowych realizowanych poza obiektami sportowymi obowiązywać będzie limit 250 osób (zamiast 500).

Polska uszczelnia także granice, wprowadzając zakaz lotów do siedmiu krajów Afryki, w tym RPA. Ponadto zmienione zostaną zasady kwarantanny dla osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen – kwarantanna zostanie wydłużona do 14 dni, a zwolnienie z niej nastąpić będzie mogło nie wcześniej niż po ośmiu dniach, po wykonaniu testu.

– Trzeba mieć świadomość, że jeżeli sytuacja ulegnie pogorszeniu, to decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień – powiedział Niedzielski.

Szef resortu zdrowia nazwał nowy wariant koronawirusa potencjalnym “game-changerem”. Przyznał, że omikron “generuje ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych”.

– Zdecydowanie jest to element, który zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią w tym sensie, że po prostu musimy docenić wagę tego zjawiska i tego ryzyka, jakim jest pojawienie się nowej mutacji – podkreślił Niedzielski.

To dlatego rząd wprowadza od 1 grudnia nowe obostrzenia, nazwane przez Niedzielskiego “pakietem alertowym”.


www.wiadomoscihandlowe.pl