Niepokojące wyniki eksportu polskiej żywności. Takiej sytuacji nie widzieliśmy od wielu lat
Marzec był drugim miesiącem z rzędu, w którym eksport gotowych artykułów spożywczych z Polski ilościowo zmalał rok do roku. To sprawiło, że cały pierwszy kwartał zakończył się na minusie, spadek wyniósł 0,5 proc. To pierwsza taka sytuacja od lat. Pod względem wartości eksport wzrósł za to aż o 29 proc. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Przyczyną spadku w eksporcie jest przede wszystkim to, że sprzedaż detaliczna w wielu krajach europejskich hamuje. W ujęciu rocznym w strefie euro sprzedaż detaliczna spadła o 3,8 proc., a w całej Unii Europejskiej o 4,1 proc. Tymczasem na UE przypadają trzy czwarte naszego eksportu żywności.
Jak zauważa na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności, słabsze wyniki eksportowe, to informacja dla polskich producentów, że przestają być konkurencyjni na zagranicznych rynkach.
W czasie kryzysu konsumenci poszukują z reguły tańszych, ale dobrych jakościowo towarów. Do tej pory była to żywność z Polski. Inflacja oraz koszty produkcji wzrosły jednak również w naszym kraju, co przełożyło się na ceny wysyłanych za granicę produktów.