Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nowe przepisy na Ukrainie. Kobiety zdolne do służby wojskowej nie będą mogły opuszczać kraju

Nowe przepisy na Ukrainie. Kobiety zdolne do służby wojskowej nie będą mogły opuszczać kraju

Od 1 października na Ukrainie w życie wchodzą nowe przepisy. Kobiety zdolne do służby wojskowej nie będą mogły opuszczać terytorium kraju. Na szczęście według doniesień ukraińskich mediów do końca 2022 r. państwo nie będzie karać kobiet, które zignorują rejestrację wojskową.

Kobiety pracujące w określonych przez Ministerstwo Obrony zawodach i specjalnościach będą musiały rejestrować się do służby wojskowej. Obowiązek dotyczy pań od 18 do 65 roku życia. Po zarejestrowaniu kobiety, podobnie jak mężczyzn, obejmie zakaz podróżowania za granicę. Za uchylenie się od nowego obowiązku grozi grzywna.

Przebywający za granicą poborowi po powrocie do domu muszą w ciągu siedmiu dni zarejestrować się w terytorialnym ośrodku werbunkowym w miejscu zamieszkania. Ukrainki, które obecnie przebywają za granicą, do czasu wpisu do ewidencji wojskowej nie będą wcielane do wojska.

Od mobilizacji wojskowej z wiosny tego roku do pracy w Polsce przyjeżdża znacznie mniej mężczyzn. Z tego powodu notowane niedobory pracowników sezonowych, które uwydatniają się czym bliżej do pełni zbiorów jabłek.

Trudno dziś określić, w jakim stopniu nowe przepisy ograniczą liczbę przyjeżdżających do pracy w Polsce kobiet. Warto jednak wziąć pod uwagę, że do 1 października proponowane przepisy mogą się zmienić…

www.sad24.pl