Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nowe zagrożenie dla polskich sadów?

Nowe zagrożenie dla polskich sadów?

Cały świat żyje informacjami o wysokim zagrożeniu tym szkodnikiem. W Stanach Zjednoczonych niszczy lokalnie nawet 100% plonów. Jest jak plaga. Gatunek ten pochodzi z Azji, został zawleczony do Ameryki Północnej (Kanada, USA) oraz Europy (Austria, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Liechtenstein, Niemcy, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry i Włochy). W Polsce jak dotąd nie był on notowany.

Halymorpha halys, czyli tarczówka marmurkowata to polifag porażający ponad 100 gatunków roślin, w tym:

  • drzewa owocowe takich gatunków, jak: jabłoń, morela, morwa, morela, czereśnia, śliwa, brzoskiwnia, grusza;
  • krzewy owocowe: malina, winorośl;
  • warzywa, takie jak papryka, fasola, pomidor, kukurydza;
  • drzewa i krzewy leśne i ozdobne, takie jak abelia, klony, budleja, kryptomeria, cyprysy, ketmia, wiciokrzew, poulownia omszona, róża pomarszczona, wierzby.

Na porażonych organach roślinnych pojawiają się niewielkie nekrotyczne plamki (średnicy ok. 3 mm) i bruzdy oraz brązowawe przebarwienia. Silnie porażone owoce są zdeformowane i nie nadają się do sprzedaży. Na kolbach kukurydzy tworzą się nekrozy na ziarniakach, natomiast w przypadku soi i fasoli na nasionach wewnątrz strąków.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do obecności agrofaga na borówkach i innych roślinach wrzosowatych należy poinformować o tym fakcie najbliższą jednostkę organizacyjną Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN).

H. halys nie jest organizmem regulowanym przepisami prawa (nie jest organizmem kwarantannowym) i nie podlega obowiązkowi zwalczania w Polsce.

www.e-sadownictwo.pl