Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców od 2022 r.

Nowe zasady zatrudniania obcokrajowców od 2022 r.

Łatwiejsze ściąganie obcokrajowców i szybsze wydawanie zezwoleń dla specjalistów – nowe prawo ma pomóc w załataniu dziury kadrowej w Polsce. Na stronie Sejmu pojawił się projekt ustawy, a rząd chce, by zaczęła obowiązywać już od stycznia 2022.
  • W najbliższym czasie Sejm ma się zająć zmianami dotyczącymi zatrudniania obcokrajowców
  • Pracodawcy na podstawie oświadczenia będą mogli ściągać pracowników na 24 miesiące
  • Ułatwione zostać ma także wydawanie zezwoleń na pracę oraz określone kwestie minimalnych zarobków obcokrajowców
O ułatwienia przy zatrudnianiu obcokrajowców biznes apelował od dawna. Imigranci są nam potrzebni, by załatać powiększającą się dziurę na rynku pracy. Dziurę, do której zasypania nie wystarczą już sami Ukraińcy.
Jak zwraca uwagę “Rzeczpospolita”, na stronie Sejmu można się w końcu zapoznać z projektem zmian. Jak czytamy, główna zmiana to wydłużenie do 24 miesięcy możliwości ściągnięcia cudzoziemca do pracy na podstawie oświadczenia pracodawcy o powierzeniu mu pracy. Nie będzie już także 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, co z kolei ma umożliwić pracę bez przerwy na podstawie kolejnych zezwoleń.

Wkrótce sprawniejsze ma być także wydawanie zezwoleń na pracę. Nową uproszczoną i przyspieszoną procedurą mają zostać objęte także kilkadziesiąt tysięcy wniosków sprzed 1 stycznia 2022 r.

Jak zauważa “Rz”, cudzoziemiec będzie musiał zarabiać co najmniej minimalne wynagrodzenie, bez względu na wymiar etatu, na jakim będzie zatrudniony.

www.businessinsider.com.pl