Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Nutri Score nie będzie obowiązkowym systemem znakowania żywności w UE

Nutri Score nie będzie obowiązkowym systemem znakowania żywności w UE

Według oficjalnego portalu dyrekcji generalnej ds. zdrowia i konsumentów Unii Europejskiej, system Nutri Score jednak nie będzie ogólnoeuropejskim rozwiązaniem w zakresie znakowania żywności w Europie. (http://eu-policies.com/competences/health/food/eu-food-label-grabs-final-decision-approaches/)

Trwająca od kilku lat walka o ogólnounijne oznaczenie żywności wchodzi w fazę końcową. Według komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stelli Kyriakides produkty spożywcze sprzedawane w całej UE będą wkrótce oznaczane znormalizowaną, ogólnoeuropejską etykietą Front-of-Package (FOP).

Do niedawna wspierany przez Francję system Nutri-Score był uważany za jednego z kandydatów. Jednak po niedawnym Szczycie Przyszłości Żywności stało się jasne, że KE raczej nie zaleci tego systemu jako etykiety docelowej.

Podczas szczytu zastępca dyrektora ds. zrównoważonego rozwoju żywności w Komisji DG SANTE, Claire Bury, nie pozostawiała wiele miejsca na wątpliwości, stwierdzając, że „nie będzie to Nutri-Score” i że Komisja „przygląda się zakresowi różnych schematów ewaluacji” i stara się wyważyć „zalety każdego z nich”.

Ogólnoeuropejski system znakowania produktów spożywczych miałby być wprowadzony po to, aby wspierać świadome wybory żywieniowe konsumentów. Miałby dotyczyć wszystkich kategorii produktów.

www.wiadomoscihandlowe.pl