Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Piechociński: Trzeba zacieśniać współpracę polsko-białoruską

Piechociński: Trzeba zacieśniać współpracę polsko-białoruską

PAP

– Na przestrzeni ostatnich miesięcy odnotowujemy znaczące ożywienie w polsko-białoruskich kontaktach handlowych. Jesteśmy zainteresowani kontynuacją dialogu gospodarczego i dalszym rozwojem wzajemnej korzystnej współpracy dwustronnej – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkania z wicepremierem Białorusi Michaiłem Rusym. Rozmowy odbyły się 2 października 2014 r. w Brześciu na Białorusi.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Białoruś jest ważnym partnerem gospodarczym Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie partnerem handlowym wśród krajów WNP. – Po siedmiu miesiącach 2014 r. dwustronne obroty handlowe wzrosły o ponad 8 proc. do poziomu blisko 1,9 mld dol. Polski eksport wzrósł o 3,1 proc. do poziomu ponad 1,3 mld dol., a import o 22,3 proc. do poziomu blisko 570 mln dol. – podkreślił.

W jego opinii wpływ na rosnące wyniki handlowe ma m.in. zaangażowanie inwestycyjne firm polskich na Białorusi, w tym zwłaszcza w specjalnych strefach ekonomicznych w Brześciu i Grodnie. – Pod koniec 2013 r. na Białorusi było zarejestrowanych około 530 spółek z polskim kapitałem, w tym 30 we wspomnianych strefach. Łączna kwota polskich bezpośrednich inwestycji w Białorusi na koniec I kwartału 2014 r. szacowana jest na ponad 150 mln dol. – podkreślił.

Wicepremier Piechociński wymienił także obszary w których możliwa jest dalsza szeroka współpracy obu krajów. Zaliczył do nich m.in. w sektor rolno-spożywczy i przetwórstwo spożywcze, energetykę, w tym OZE i efektywność energetyczną oraz transport i logistykę. – Chcemy też aby nasze relacje oparte były na wymianie technologicznej i nowoczesnych rozwiązaniach. – zaznaczył.

Wicepremierzy Polski i Białorusi spotkali się również z przedsiębiorcami. Rozmawiali o wzajemnych inwestycjach, wsparciu dla biznesu oraz likwidowaniu barier w handlu.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 02.10.2014 roku