Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Piotr Serafin, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odwołany. Efekt Eskimosa?

Piotr Serafin, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odwołany. Efekt Eskimosa?

We wtorek 5 marca 2019 roku Piotr Serafin, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, złożył rezygnację, która została przyjęta. Nieoficjalnie wiemy, że decyzja jest efektem problemów z realizacją płatności w ramach programu stabilizacji cen jabłek, zwanego potocznie skupem interwencyjnym, prowadzonego przez spółkę Eskimos.
Piotr Serafin został powołany w lipcu 2018 przez premiera Mateusza Morawieckiego na funkcję dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zastąpił na tym stanowisku odwołanego Witolda Strobla. Zaś rezygnację ze stanowiska złożył we wtorek, 5 marca i została ona przyjęta.

Nieoficjalnie wiemy, że powodem decyzji są potężne problemy z płatnością pieniędzy w ramach programu stabilizacji cen jabłek, zainicjowanego przez ministra rolnictwa. Przypomnijmy, że KOWR udziela gwarancji kredytowej i czuwa nad przebiegiem skupu, który z kolei prowadzi firma Eskimos. Spółka ta przejęła od punktów skupu 200 tysięcy ton jabłek, ale nie realizuje formalności związanych z płatnościami na czas. Punty w całym kraju na wypłaty czekają od grudnia. Kredytu udziela BOŚ Bank. W końcu lutego ministerstwo rolnictwa podało informację, że nie ma już formalnych przyczyn, by pieniędzy nie wypłacić. Pierwsze przelewy miały pójść w piątek, 1 marca. Tak się nie stało.
We wtorek otrzymaliśmy nieoficjalne informacje, że wciąż firma Eskimos nie dostarczyła kompletu dokumentów do BOŚ Banku. Ten zaś bez nich nie może rozpocząć wypłaty 40 milionów złotych.

Czytaj więcej: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/piotr-serafin-dyrektor-krajowego-osrodka-wsparcia-rolnictwa-odwolany-efekt-eskimosa/ar/13939487

Źródło: www.echodnia.eu z dnia 05.03.2019 roku