Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Po wakacjach żywność w Europie może być droższa nawet o 20 proc. rok do roku [RAPORT]

Po wakacjach żywność w Europie może być droższa nawet o 20 proc. rok do roku [RAPORT]

Ceny żywności były na świecie wysokie jeszcze przed wojną w Ukrainie. Wraz z wybuchem wojny inflacja żywności poszybowała w górę. W marcu 2022 r. ceny były wyższe od średnich cen z lat referencyjnych 2014-16 aż o niemal 60 proc. Oleje roślinne zdrożały w tym ujęciu o ponad 150 proc. W sezonie jesiennym ceny żywności w Europie mogą być wyższe nawet o 20 proc. w porównaniu z jesienią ubiegłego roku – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego pt. “Kryzys podażowy na rynku żywnościowym jako efekt inwazji na Ukrainę”.

Jak czytamy w raporcie PIE, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę ceny żywności na świecie były wysokie. W lutym 2022 r. wskaźnik cen żywności FAO wyniósł 141,1 pkt. (FAO, 2022). Oznaczało to, że żywność była o 41,1 proc. droższa niż przeciętnie w latach 2014-2016 (okres referencyjny). Szczególnie wysokie były ceny olejów roślinnych i zbóż – w lutym 2022 r. indeksy cen tych artykułów wyniosły odpowiednio 201,7 pkt. oraz 145,3 pkt.

Jak zaznaczają eksperci PIE, był to efekt napiętej sytuacji po stronie podaży, głównie niskich zapasów, a także rosnącego popytu. Dodatkowo szybkie ożywienie gospodarcze po pandemii COVID-19, obserwowane od końca 2020 r., przyczyniło się do znacznego wzrostu cen ropy naftowej. A jak wskazują autorzy raportu, im wyższe ceny ropy, tym szybciej rośnie popyt na biopaliwa, co prowadzi do większego zapotrzebowania na zboża oraz rośliny oleiste, wykorzystywane do produkcji biopaliw.

Więcej informacji w linku: www.wiadomoscihandlowe.pl