Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Podatek cukrowy nie spełnia swoich celów?

Podatek cukrowy nie spełnia swoich celów?

Obowiązujący od początku 2021 r. podatek cukrowy nie spełnia zakładanych celów – wynika z nowego raportu pn. „Polityka publiczna oparta na dowodach. Ocena Polski”, który opublikowała fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju. Autorzy raportu oceniają, że wprowadzone rozwiązanie raczej nie ma celu prozdrowotnego, lecz głównie cel czysto fiskalny.

Opłata cukrowa została wprowadzona z początkiem 2021 r., a wpływy z tytułu tego parapodatku wynoszą ok. 1,5 mld zł w skali roku. Danina dotyczy miligramów cukru i substancji słodzących znajdujących się w sprzedawanym napoju. Jak podkreślają eksperci FOR, stawka opłaty należy do najwyższych wśród krajów europejskich, w których stosowana jest formuła podatku cukrowego.

„Głównym deklarowanym celem wprowadzanego prawa była walka z otyłością i jej konsekwencjami wśród Polaków poprzez politykę fiskalną, co miało prowadzić do ograniczenia – ze względu na wzrost ceny – spożycia napojów słodzonych będących jedną z przyczyn otyłości. Ze względu na konstrukcję podatku, w którym kwota jest uzależniona od ilości substancji zawartych w napoju, a nie od jego ceny, która rośnie przez inflację, można wywnioskować, że Polacy wcale nie spożywają ich mniej, a ewentualny szok – związany z wyraźnym zwiększeniem cen tych napojów – był krótkotrwały” – czytamy w raporcie.

Eksperci oceniają, że w praktyce podatek cukrowy nie spełnia swojego głównego celu i nie kształtuje prozdrowotnych decyzji konsumentów. Wątpliwości w tym kontekście budzi również objęcie opłatą także innych (niskokalorycznych) substancji słodzących.

„Podatek cukrowy nie spełnia więc zakładanych celów, a przez objęcie opłatą również niskokalorycznych słodzików wydaje się, że jego cel nie jest realnie prozdrowotny, a czysto fiskalny” – wskazują autorzy raportu.

Fundacja FOR apeluje do rządu o likwidację podatku cukrowego lub obniżenie jego stawki do przeciętnego europejskiego poziomu i wyłączenie z daniny substancji słodzących.

www.podatki.biz