Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polscy producenci żywności w gorszej sytuacji niż importerzy spoza UE

Polscy producenci żywności w gorszej sytuacji niż importerzy spoza UE

21 października 2025 r. Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej opublikował stanowisko w sprawie konieczności wprowadzenia równych zasad kontroli jakości i bezpieczeństwa żywności dla wszystkich produktów trafiających na polski rynek, niezależnie od kraju pochodzenia.

W dokumencie Izba zwraca uwagę na problem nierównego traktowania producentów krajowych w porównaniu z dostawcami spoza Unii Europejskiej. Jak podkreślono, polscy rolnicy i przedsiębiorcy muszą przestrzegać rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności oraz poddawać swoje produkty szczegółowym i kosztownym kontrolom na każdym etapie produkcji, od pozyskania surowców po gotowy produkt.

Tymczasem produkty importowane z krajów trzecich podlegają wyłącznie kontroli końcowej w momencie wprowadzenia ich na rynek Unii Europejskiej. Zdaniem Izby taka praktyka stawia polskich producentów w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej.

– Polscy przedsiębiorcy ponoszą znacznie większe koszty oraz ryzyko związane z rozbudowanym systemem kontroli, podczas gdy produkty spoza Unii poddawane są jedynie ograniczonym badaniom końcowym – wskazuje Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej.

W swoim stanowisku Izba postuluje wprowadzenie obowiązku wykonywania badań końcowych również dla produktów wytwarzanych poza terytorium Polski. Jak argumentuje Zarząd, takie rozwiązanie:

  • zapewniłoby równe warunki konkurencji dla wszystkich podmiotów działających na rynku,
  • zwiększyłoby transparentność i zaufanie konsumentów do produktów importowanych,
  • pozwoliłoby skuteczniej eliminować produkty niespełniające norm jakości i bezpieczeństwa.

Prezes Gustaw Jędrejek podkreśla, że zasada równego traktowania producentów, niezależnie od kraju pochodzenia towaru, powinna być jednym z filarów polityki kontroli żywności oraz ochrony zdrowia konsumentów w Polsce i Unii Europejskiej.

– Uczciwa konkurencja i bezpieczeństwo żywności to wspólna odpowiedzialność wszystkich uczestników rynku – zaznacza prezes Jędrejek. – Polscy rolnicy i przedsiębiorcy oczekują, że obowiązujące przepisy będą stosowane w sposób sprawiedliwy i przejrzysty.

www.e-sadownictwo.pl