Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polscy sadownicy dostaną rekordową pomoc. Tak zakłada projekt KE.

Polscy sadownicy dostaną rekordową pomoc. Tak zakłada projekt KE.

Komisja Europejska przedłuży do 30 czerwca 2016 r. pomoc dla producentów owoców i warzyw w związku z utrzymaniem rosyjskich kontrsankcji. Według wstępnego projektu polscy hodowcy będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem m.in. 296 200 ton jabłek i gruszek.

Ta przewidziana w projekcie rekordowa ilość stanowi ponad połowę całkowitego wsparcia (459 100 ton). Wynika ona, według źródeł unijnych, z wysokiego wskaźnika eksportu polskich jabłek i gruszek do Rosji w ciągu trzech lat przed wejściem w życie embarga oraz równie wysokiego w skali całej UE stopnia wykorzystania wcześniejszego unijnego wsparcia.

– W obu kategoriach Polska jest liderem w skali całej Unii – powiedział unijny dyplomata.

Pomoc w odpowiedzi na sankcje

Decyzja KE, która przygotowywana jest w trybie pilnym, ma wejść w życie 1 sierpnia, by zastąpić obecnie obowiązujące przepisy. Jest ona odpowiedzią na decyzję Moskwy z 24 czerwca br. o przedłużeniu do sierpnia 2016 r. restrykcji importowych dotyczących głównie produktów rolnych i spożywczych z UE. Według źródeł w KE dyskusje nad ostatecznym projektem decyzji wciąż trwają.

Oprócz jabłek i gruszek polscy hodowcy będą mogli wycofać z rynku za odszkodowaniem 1,75 tys. ton śliwek i winogron, 31,5 tys. ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki, ogórków i korniszonów oraz 1, 9 tys. ton brzoskwiń.

Ze specjalnego wsparcia, oprócz Polski, będzie mogło skorzystać 15 innych krajów, które także ponoszą straty w związku z przedłużającym się rosyjskim embargiem. Na liście tej znajdują się m.in.: Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Litwa, Łotwa i Holandia. Pozostałe kraje UE będą mogły wycofać z rynku za odszkodowaniem maksymalnie 3 tys. ton objętych pomocą produktów rolnych (w sumie 21 produktów).

Chociaż zdaniem komisarza do spraw rolnictwa Phila Hogana aktualna sytuacja na unijnym rynku owoców i warzyw jest “normalna”, to KE zdecydowała się przedłużyć specjalną pomoc dla tego sektora, by “zapobiec ewentualnym trudnościom”, szczególnie w przypadku szybko psujących się owoców miękkich.

Źródło:z dnia 21 lipca 2015 r. http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,18399401,polscy-hodowcy-jablek-i-gruszek-dostana-rekordowa-pomoc-tak.html#ixzz3gbV2EblG