Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polska zaproponuje USA uproszczenie procedury eksportu warzyw i owoców

Polska zaproponuje USA uproszczenie procedury eksportu warzyw i owoców

PAP

Podczas zaplanowanych na 29 września rozmów z amerykańską sekretarz handlu Penny Pritzker strona polska zaproponuje uproszczenie procedur fitosanitarnych związanych z eksportem polskich warzyw i owoców do USA – poinformował wicepremier Janusz Piechociński.

Planowaną wizytę Pritzker w Polsce potwierdziła w środę PAP ambasada USA w Warszawie. Poinformowała, że amerykańska sekretarz ma przybyć pod koniec września i spotkać się z wysokiej rangą przedstawicielami polskich władz. Pritzker będzie podróżować z delegacją doradzającej prezydentowi USA rady PEC (President’s Export Council).

Pritzker to zdolna i doświadczona businesswomen pochodząca z jednej z najbogatszych amerykańskich rodzin posiadającej m.in. sieć hoteli Hyatt. Jak pisał w czerwcu magazyn „Fortune”, obecna amerykańska sekretarz uruchomiła kilkanaście biznesów, a jej majątek jest szacowany na 2,4 mld dolarów. Wiceprezydent USA Joe Biden mianował ją 38. sekretarzem ds. handlu w czerwcu ub.r.

„Chcę przedłożyć pani sekretarz propozycję możliwości wprowadzenia +na skróty+ polskich owoców i warzyw na rynek amerykański, by nie była to długa procedura fitosanitarna itd.” – powiedział PAP wicepremier uczestniczący w środę w 24. Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju.

Amerykańska sekretarz handlu ma odwiedzić Warszawę wraz z grupą amerykańskich przedsiębiorców.

Polska propozycja dotycząca eksportu warzyw i owoców ma polegać m.in. na zaprezentowaniu stronie amerykańskiej grupy 10-15 określonych producentów i eksporterów, którzy byliby certyfikowani w kraju pod względem wielu parametrów – od jakości gleby po jakość produktu.

Piechociński wyjaśnił, że wszelkie wątpliwości w tym zakresie mogłyby zostać wykorzystane przez amerykańskich producentów, a wówczas wysiłek promocyjny związany z wprowadzeniem np. polskich jabłek na rynek amerykański zostałby zniweczony.

„Mamy dużą, rozproszoną produkcję, przy różnych – często odmiennych w Europie niż w USA – standardach zawartości niektórych substancji. Amerykańscy producenci, którzy są na rynku, będą pilnować tego w sposób szczególny; chciałbym, by było to transparentne” – powiedział minister gospodarki.

Wśród tematów rozmów z amerykańską sekretarz handlu będą także: umowa TTIP (Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji, między USA a UE), poszerzenie inwestycji amerykańskich w Polsce oraz sprawa dopuszczenia polskich produktów i usług na rynek amerykański.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 04.09.2014 roku