Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polskie jabłka trafią do USA?

Polskie jabłka trafią do USA?

Wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się wczoraj (04.05.22 r.) z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Szef resortu rolnictwa podkreślił zainteresowanie szybkim otwarciem możliwości eksportu jabłek i gruszek.

Podczas spotkania wymieniono opinie na temat perspektyw rozwoju dwustronnej współpracy w rolnictwie. Ważnym tematem rozmowy było również bezpieczeństwo żywnościowe na świecie oraz wkład Polski i USA w jego zapewnienie.

Omówiono także program planowanej na 16 maja br. wizyty w Polsce sekretarza rolnictwa USA T. Vilsacka.

Wicepremier Henryk Kowalczyk wskazał na pozytywny trend w eksporcie rolno-spożywczym do USA, w tym w zakresie sprzedaży mięsa wieprzowego. Podkreślił zainteresowanie szybkim otwarciem możliwości eksportu kolejnych kategorii produktów rolno-spożywczych, przede wszystkim jabłek i gruszek.

USA to jeden z najważniejszych polskich partnerów jeżeli chodzi o wymianę handlową w sektorze rolno-spożywczym. Polski eksport rolno-spożywczy na rynek amerykański w 2021 r. osiągnął poziom 725,3 mln USD (w 2020 r. – 612,1 mln USD). W 2021 r. USA zajęły pozycję lidera, jeżeli chodzi o import polskiej wieprzowiny (w 2020 r. – trzecia pozycja, po Czechach i Słowacji).

www.e-sadownictwo.pl