Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polskie jabłka znowu pojadą na Białoruś

Polskie jabłka znowu pojadą na Białoruś

Zgodnie z nowymi przepisami będziemy mogli eksportować nasze jabłka na Białoruś przez 4 miesiące. Będzie to możliwe od 1 kwietnia.

Niedawno przedstawiliśmy historię białoruskiego embarga, jego przyczyny, skutki oraz symboliczne „odwilże”, w których polskie jabłka mogły być eksportowane na Białoruś. Okazuje się, że trzeba zaktualizować tę informację, gdyż Rada Ministrów Republiki Białorusi 26 grudnia 2023 roku ponownie zmieniła pierwotne przepisy. 

Mimo tego, że embargo formalnie trwa do końca 2024 roku, lista towarów objętych sankcjami ulega zmianie na naszą korzyść. Świeże jabłka (pod kodami CN 0808 10 800 2 oraz 0808 10 800 3) będą mogły wjeżdżać na teren Białorusi od 1 kwietnia do 31 lipca tego roku, tak samo jak miało to miejsce przed rokiem. 

To bardzo dobra wiadomość, gdyż przez co najmniej cztery miesiące będziemy mogli wysyłać jabłka na wschód. Jesteśmy przekonani, że fakt ten będzie miał pozytywny wpływ na handel i ceny jabłek, zwłaszcza wobec mniejszych wysyłek do Egiptu i Rumunii. Rok temu, przez analogiczny okres wyeksportowaliśmy na Białoruś 32 tysiące ton jabłek.

www.sad24.pl