Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polskie służby wykryły niedozwolone substancje w mrożonych malinach z Ukrainy

Polskie służby wykryły niedozwolone substancje w mrożonych malinach z Ukrainy

Polskie służby wykryły nieprawidłowości w mrożonych malinach sprowadzanych z Ukrainy. Chodzi o pozostałości niedozwolonych środków ochrony roślin. Biorąc pod uwagę załamanie rynku za sprawą importu ukraińskich malin, zapewne polscy plantatorzy życzyliby sobie, żeby kontroli było jeszcze więcej. Co wykryto w mrożonych malinach z Ukrainy?

Za pośrednictwem specjalnej bazy danych Komisji Europejskiej sprawdziliśmy, ile alertów dotyczących importu z Ukrainy zgłosiły polskie służby. Tego lata wykryto pozostałości środków ochrony, które są zabronione w Unii Europejskiej.

Na przykład proparnit można było w Polsce stosować do końca 2012 roku. W mrożonych malinach ze Wschodu wykryto: karbendazym, propargit i spirodiklofen. We wszystkich trzech przypadkach, towar został zwrócony do nadawcy.

W bazie znajdziemy kolejny, niepokojący alert. 14 sierpnia z polsko-ukraińskiej granicy cofnięto partię słodkiego wina gronowego marki „Kagor”. Służby wykryły w nim kaptan.

Ogółem w tym roku zgłoszono 79 raportów o niedozwolonych substancjach, bądź przekroczeniu dopuszczalnych MRL w produktach z Ukrainy. Zdecydowana większość przypadków to zboża, mąki, oleje i pasze ze znaczącymi pozostałościami chloropiryfosu.

Polscy rolnicy od dawna zwracali uwagę na konieczność wzmożonych kontroli importowanych płodów rolnych. Głównym argumentem jest stosowanie substancji niedozwolonych w Unii Europejskiej.

www.sad24.pl