Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Porozumienie Rolnicze – efekty prac

Porozumienie Rolnicze – efekty prac

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej podsumował efekty prac Porozumienia Rolniczego.

Porozumienie Rolnicze wypracowało ok. 180 zaleceń i rekomendacji dla rolnictwa, które są analizowane przez MRiRW

Przed konferencją odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich zespołów działających w ramach Porozumienia Rolniczego.

Minister Ardanowski wraz z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktorem Szmulewiczem i dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej Robertem Jakubikiem informował o postulatach i rozwiązaniach wypracowywanych przez 10 zespołów roboczych, które zostały wyodrębnione w ramach Porozumienia Rolniczego.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że niektóre z postulatów czy propozycji rozwiązań były realizowane na bieżąco.

Dziękując prezesowi Wiktorowi Szmulewiczowi za podjęcie inicjatywy wspólnej pracy organizacji i związków zawodowych funkcjonujących w rolnictwie minister Ardanowski podkreślił, że było to bardzo dobre forum dyskusyjne, miejsce wymiany poglądów i wypracowywania kierunków działań.

– Najważniejsze wprowadzone rozwiązania to utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej, skonsolidowany i przejrzysty system nadzoru nad jakością żywności oferowanej na rynku oraz zwiększenie udziału rolników w rynku – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła,  przedłożony przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który również wpisuje się w realizację postulatów Porozumienia.

Dyrektor Robert Jakubik przedstawił główne efekty prac wszystkich 10. zespołów.

– Udało się stworzyć zalążek wspólnej pracy organizacji rolniczych, wspólnej reprezentacji i jednoczenia świata rolniczego – podkreślił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

– Uważałem i uważam, że protesty są potrzebne tylko wówczas, kiedy druga strona nie chce rozmawiać – zaznaczył  prezes KRIR i wyraził nadzieję na kontynuowanie prac  Porozumienia Rolniczego.

Zarówno minister Ardanowski, jak i prezes Szmulewicz podkreślali, że zmiany na wsi postępują bardzo szybko, a ta formuła się sprawdziła.

Porozumienie Rolnicze swoim patronatem objął prezydent Andrzej Duda.