Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Pozaunijny handel owocami i warzywami

Pozaunijny handel owocami i warzywami

FAMMU/FAPA

Freshfel opublikował najnowsze dane dotyczące handlu zagranicznego owocami i warzywami pomiędzy Unią Europejską, a państwami pozaunijnymi – krajami trzecimi. Jak wynika z ostatnich dostępnych danych, w roku 2014 import owoców i warzyw do UE z państw trzecich wyniósł 13,1 mln ton, z czego około 87% stanowił i port owoców, a 13% warzyw.

Tym samym kraje unijnej pozostają największym na świecie importerem produktów ogrodnictwa. Najchętniej w omawianym roku sprowadzane były banany, ananasy, jabłka oraz gruszki, winogrona i cytrusy – głównie owoce te pochodziły z półkuli południowej. Największymi eksporterami na unijny rynek pozostają RPA, Kostaryka, Maroko, Turcja, Ekwador, Chile, Kolumbia oraz Peru i Brazylia. W przypadku eksportu z UE do państw trzecich – w omawianym 2014 roku wysłano łącznie 6,2 mln ton owoców i warzyw, z czego 68% stanowiła wysyłka owoców, a 32% warzyw. 
 
Do sierpnia 2014 roku to Rosja była największym i najważniejszym importerem unijnych produktów – obecnie jednak sytuacja ta uległa całkowitej zmianie. Największe dostawy unijnych owoców i warzyw kierowane są między innymi na Białoruś i Ukrainę, do Szwajcarii, Norwegii, Algierii oraz Brazylii, Egiptu i Senegalu.

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 06.11.2015 roku