Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Premier Morawiecki powołał rząd. Stery przejmie nowa gwardia. “Ponad połowę będą stanowiły kobiety”

Premier Morawiecki powołał rząd. Stery przejmie nowa gwardia. “Ponad połowę będą stanowiły kobiety”

Mateusz Morawiecki powołał nowy rząd – w poniedziałek popołudniu odbyło się zaprzysiężenie ministrów. Teraz premier ma dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie.

W poniedziałek o godz. 16.30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Jak przekazał wcześniej rzecznik rządu, “premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta RP Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedzią w jego skład wejdą eksperci, zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący się w swoich obszarach”. Wskazał ponadto, że w składzie nowego rządu ponad połowę będą stanowiły kobiety.

Kilka stanowisk – w porównaniu z poprzednim rządem Mateusza Morawieckiego – zostanie utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego prezentuje się następująco:

Ministerstwo Aktywów Państwowych – Marzena Małek

Ministerstwo Edukacji i Nauki – Krzysztof Szczucki

Ministerstwo Finansów – Aandrzej Kosztowniak

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej – Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Ministerstwo Infrastruktury – Alvin Gajadhur

Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Anna Łukaszewska-Trzeciakowska

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Dominika Chorosińska

Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Dorota Bojemska

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Anna Gembicka

Ministerstwo Rozwoju i Technologii – Marlena Maląg

Ministerstwo Sportu i Turystyki – Danuta Dmowska-Andrzejuk

Ministerstwo Sprawiedliwości – Marcin Warchoł

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Paweł Szefernaker

Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Szymon Szynkowski vel Sęk

Ministerstwo Zdrowia – Ewa Krajewska

Szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie natomiast Izabela Antos. Jacek Ozdoba, który dotychczas był sekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zostanie ministrem-członkiem Rady Ministrów.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.

W ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Więcej w linku: www.bankier.pl