Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezydent Andrzej Duda apeluje o oszczędzanie wody. “Jeśli nie spadnie deszcz, to sytuacja może stać się niebezpieczna”

Prezydent Andrzej Duda apeluje o oszczędzanie wody. “Jeśli nie spadnie deszcz, to sytuacja może stać się niebezpieczna”

Prezydent rozmawiał w środę 22 kwietnia 2020 roku z ministrami resortów środowiska, klimatu, rolnictwa oraz gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Głównym tematem rozmów był problem suszy. Wczoraj IMGW informowało, że w Polsce występują już wszystkie rodzaje suszy: meteorologiczna, rolnicza, hydrologiczna oraz hydrogeologiczna.

Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z ministrami poruszył kwestie związane z ochroną klimatu czy zakresem działań, jakie należy podjąć w najbliższym czasie, by zmniejszyć skutki zmian klimatycznych. Polityk dodał, że zmiany powinny zajść nie tylko na poziomie administracyjnym, a o środowisko powinien zadbać każdy z nas. – Mówię nie tylko o osobach, które sprawują najwyższe funkcje w państwie, ale także o każdym obywatelu. Rozmawialiśmy, co każdy z nas może zrobić dla ochrony naszej planety – powiedział prezydent.

Andrzej Duda rozmawiał z ministrami o suszy i ochronie klimatu

– Od kilku lat obserwujemy globalny wzrost temperatur. Mówi się o coraz większym pustynnieniu kolejnych obszarów naszej planety. Także my w Polsce obserwujemy coraz dłuższe i coraz bardziej niebezpieczne, szczególnie dla rolnictwa, okresy suszy. Niski poziom opadów notowany w tym roku oraz niemal bezśnieżna zima powodują, że już widać w Polsce pierwsze symptomy suszy. Jest to przede wszystkim trudne dla gospodarki żywnościowej, która jest szczególnie ważna w tak trudnym okresie, jaki przeżywamy obecnie – powiedział Andrzej Duda.

– Jeśli nie spadnie deszcz, to sytuacja może stać się niebezpieczna. Prosimy o racjonalną gospodarkę wodną. Chodzi chociażby o oszczędzanie wody, którą podlewamy ogródki – apelował prezydent. Andrzej Duda odniósł się także do uchylonego w poniedziałek 20 kwietnia zakazu wstępu do lasu. – Jak poinformował mnie minister środowiska, poziom wilgotności ściółki leśnej to obecnie 20 proc., w związku z tym nie ma jeszcze zakazu wstępu do lasu. Taki zakaz pojawi się, gdy ten poziom spadnie do 10 proc., a to już niedługo – skomentował dalej prezydent zaznaczając, że w takim wypadku konieczne będzie zamknięcie lasów.

Andrzej Duda poinformował, że nadal trwa wypłacanie odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku ubiegłorocznej suszy. Prezydent dodał, że wypłacono już około 90 procent odszkodowań, a pozostałe muszą zostać przekazane rolnikom jeszcze przed nowym sezonem prac rolnych. Polityk zaapelował też do gmin, które mogą korzystać z programów na poszukiwanie wody głębinowej.


www.next.gazeta.pl