Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezydent podpisał ustawę dot. utrzymania cen prądu

Prezydent podpisał ustawę dot. utrzymania cen prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę m.in. obniżającą akcyzę na energię elektryczną – poinformował w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Nowela m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, opłatę przejściową oraz ustala ceny energii na poziomie z 30 czerwca 2018 r.
„Pan prezydent wielokrotnie podkreślał, że każda ustawa, która jest ustawą prospołeczną, która służy Polakom, będzie przez niego podpisana. I tak też jest w tej sytuacji. Pan prezydent podpisał ustawę, o której tutaj rozmawiamy.(…) Jak rozumiem, będzie ona w poniedziałek ogłoszona w Dzienniku Ustaw. I wchodzi od 1 stycznia 2019 w życie. My się cieszymy, że tym ważnym problemem rząd się zajął” – powiedział w Spychalski w Polsat News. Jak dodał, nowelizacja została podpisana w sobotę wieczorem.

Ustawa zmniejsza akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, obniża też o 95 proc. opłatę przejściową, płaconą co miesiąc przed odbiorców energii elektrycznej w rachunkach. Opłaty przesyłowe i dystrybucyjne płacone przez odbiorców zostają zamrożone na poziomie z 31 grudnia 2018 r.

Z kolei ceny energii w 2019 r. zostają ustalone na poziomie taryf i cenników sprzedawców obowiazujących 30 czerwca 2018 r. Umowy na dostawy w 2019 r., o ile zakładają wzrost cen w stosunku do poprzedniej umowy danego podmiotu, do 1 kwietnia 2019 r. będą musiały być skorygowane do poziomu z połowy 2018 r. z mocą od 1 stycznia 2019 r.

Więcej informacji w linku: https://www.forbes.pl/gospodarka/ceny-pradu-w-2019-pozostana-bez-zmian-prezydent-podpisal-ustawe/fedyezs

Źródło: www.forbes.pl z dnia 30.12.2018 roku