Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Producenci jabłek stracą ponad 52 mln euro

Producenci jabłek stracą ponad 52 mln euro

Hiszpańscy producenci jabłek stracą ponad 52 miliony euro, jeśli cena sprzedaży tego owocu nie wzrośnie o co najmniej 15 centów za kilogram przed latem – alarmuje Afrucat, Stowarzyszenie reprezentujące producentów owoców. Według stowarzyszenia w pierwszych miesiącach tego roku ceny jabłek spadły o 3,5%, a jeśli tak dalej pójdzie, producenci nie będą w stanie sprostać wciąż rosnącym kosztom produkcji.

W ostatnim roku, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, koszty produkcji jabłek wzrosły o 40%. Niestety nie miało to wpływu na ceny jabłek. W pierwszych miesiącach 2022 r. ceny jabłek w Hiszpanii spadły o 3,5%

Jeśli ceny jabłek nie wzrosną Katalonia, która jestem głównym regionem uprawy jabłek w Hiszpanii, straciłaby 26 mln euro. Aragonia, Kastylia i León również zostałyby poważnie dotknięte.

Hiszpańscy sadownicy są zaniepokojeni sytuacją panującą na rynku jabłek, podobnie jak u nas, znaczny wzrost kosztów produkcji nie wpłynął na ceny jabłek, co zagraża rentowności wielu gospodarstw…

„W hiszpańskich magazynach wciąż znajduje się ponad 26 000 ton jabłek, które zostaną wystawione na sprzedaż w nadchodzących miesiącach. Producenci muszą przenieść wzrost kosztów na cenę sprzedaży, aby przynajmniej nie stracić i aby uratować tysiące miejsc pracy”.

www.e-sadownictwo.pl