Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Producenci napojów i browary chcą stworzyć nowe organizacje. Chodzi o system kaucyjny

Producenci napojów i browary chcą stworzyć nowe organizacje. Chodzi o system kaucyjny

Kilkanaście firm spożywczych i handlowych jest zainteresowanych utworzeniem tzw. operatora, czyli głównego rozgrywającego w systemie kaucyjnym – donosi „Rzeczpospolita”. Uczestnictwo w tego typu inicjatywie bierze pod uwagę m.in. Grupa Maspex.

Jak przyznał niedawno w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Piotr Romańczuk, dyrektor ds. ochrony środowiska w Grupie Maspex, jego firma bierze pod uwagę uczestnictwo w tworzeniu organizacji w grupie innych wprowadzających napoje w opakowaniach jednorazowych na rynek.

Podobne informacje przekazały nieoficjalnie „Rzeczpospolitej” również największe browary i producenci wody mineralnej oraz innych napojów. Browary myślą o stworzeniu takiej organizacji w grupie kilku firm, podobne podejście mają spółki z największych zrzeszeń producentów żywności, choć oficjalnie jeszcze nie chcą o tym informować.

Kilka a nawet kilkanaście organizacji…

Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności zauważa na łamach „Rzeczpospolitej”, że może powstać od kilku nawet do kilkunastu operatorów. Zainteresowani są tym nie tylko producenci napojów i piwa, ale także sieci handlowe, które dzięki markom własnym, też są wprowadzającymi opakowania na rynek.

O powołaniu do życia nowych organizacji debatują również firmy zajmujące się recyklingiem. Zdaniem Gantnera, w początkowym okresie funkcjonowania systemu kaucyjnego należy spodziewać się sporego zamieszania.

www.wiadomscihandlowe.pl