Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Produkcja jabłek w Chinach 2019

Produkcja jabłek w Chinach 2019

USDA

Produkcja jabłek

Chiny są największym na świecie producentem jabłek, gruszek i winogron stołowych. Produkcja tych owoców stale rośnie od prawie dwóch dekad, z wyjątkiem roku 2018, kiedy silne mrozy znacznie obniżyły plony. Prognozuje się, że produkcja jabłek w tym sezonie wyniesie 41 milionów ton, czyli 24 procent więcej niż w poprzednim roku. Warto jednak zaznaczyć, że wynik i tak jest nieznacznie mniejszy niż  w 2017 roku, kiedy zbiory oszacowane zostały na 44,5 mln ton. 

Ogólne warunki do produkcji były dobre. Wyjątkiem była prowincja Shandong, drugi co do wielkości producent jabłek, gdzie susza prawdopodobnie ograniczyła produkcję jabłek o 5 procent. Jakość jabłek jest dobra, ale większy udział mają mniejsze kalibry owoców.

Areał sadów jabłoniowych wynosi obecnie 1,96 miliona hektarów, nieznacznie mniej niż w poprzednim roku. Powierzchnia sadów ustabilizowała się  z tendencją do zmniejszania. Jabłka uprawia się w ponad 20 prowinacjach, ale 7 z nich dostarcza prawie 90 procent krajowej produkcji. Zastąpienie starzejących się sadów jabłoniowych nowocześniejszymi formami to priorytet dla chińskiego sadownictwa. Na przykład w Shandong wiele starych sadów zostało zastąpionych przez nowoczesne kwatery o znacznie wyższym poziomie mechanizacji.

Koszty produkcji jabłek stale rosną, zwłaszcza koszty pracy, które stanowią już jedną trzecią kosztów całkowitych produkcji. Szacuje się, że koszt wyprodukowania jednego kilograma jabłek wynosi około 2,6 juana (1,43 zł). Aby to zrekompensować, ponad 70 procent z nowoposadzonych kwater w prowincji Shaanxi składa się z odmian, które nie wymagają pracy ręcznej wynikającej z pakowania owoców w torebki ochraniające przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Niedobory wody pozostają kolejnym wyzwaniem dla produkcji jabłek.

Ceny jabłek

W wyniku gwałtownych spadków produkcji w sezonie 2018/2019 ceny jabłek i gruszek zaczęły gwałtownie rosnąć wiosną 2019 roku, gdy zapasy z poprzedniego sezonu kończyły się. Ceny hurtowe i detaliczne osiągnęły w lipcu dziesięcioletnie historyczne rekordy. Z powodu spadku produkcji tylko 6 milinów ton jabłek zostało przeznaczonych do przechowywania w 2018/19, w porównaniu z 10 mln ton w 2017/18. Jednak wraz z rozpoczęciem zbiorów jabłek ceny owoców spadły. Średnie ceny wyjściowe dla jabłek Fuji są o dwa juany niższe w porównaniu do poprzedniego sezonu. Na przykład w prowincji Shandong najwyższej jakości jabłka Fuji (o średnicy 8 cm lub większej) sadownicy sprzedają obecnie  w cenie 6,00 juanów za kilogram (3,30 zł) zgodnie z danymi opublikowanymi przez China Fruit Marketing Association.

Popularne odmiany importowane

Na rynku chińskim popularnością cieszą się odmiany importowane z Nowej Zelandii: NZ Queen, Nz Rose, Ambrosia i Pink Lady. Zainteresowaniem cieszy się także Gala z Chile i Australii. Wraz ze wzrostem popytu na import w zeszłym sezonie więcej sprzedawało się jabłek z Francji, Afryki Południowej i Argentyny. Jabłka amerykańskie Red Delicious w opakowaniach prezentowych są nadal popularne na specjalne okazje i wyprzedaże świąteczne (takie jak Chiński Nowy Rok i Święto Środka Jesieni). Granny Smith i Gala również cieszą się uznaniem.

www.e-sadownictwo.pl