Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prognoza produkcji jabłek na półkuli południowej

Prognoza produkcji jabłek na półkuli południowej

Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas

Według danych World Apple and Pear Association (WAPA),  łączna produkcja jabłek na półkuli południowej w tym roku osiągnie poziom 5,26 mln t, czyli o 2% wyższy r/r.

Chile pozostaje w tym sezonie liderem w produkcji jabłek na półkuli południowej, pomimo prognozowanego spadku wielkości zbiorów, które mają wynieść 1,67 mln t, co stanowi 5-proc. spadek r/r i 1-proc. spadek w stosunku do średniej trzyletniej. Na drugiej pozycji producenta w regionie lokuje się Brazylia, ze zbiorami na poziomie 1,15 mln t, co oznacza 5-proc. wzrost w stosunku do 2018 r. i 6-proc. wzrost w stosunku do średniej trzyletniej. Kolejnym znaczącym  producentem jest  Argentyna, gdzie produkcja jest szacowana na około 608 tys. t w 2019 r., tj. o 9% więcej niż w roku poprzednim, ale za to o 3% mniej w stosunku do średniej trzyletniej.

Zbiory jabłek w Afryce Południowej wyniosą 928 tys. t, czyli 5% więcej niż w roku ubiegłym i o 2% więcej w stosunku do średniej trzyletniej. W Australii, zakłada się, że  wyprodukowane zostanie  318 tys. t jabłek, czyli o 9% więcej wobec 2018 r. i 6% więcej w stosunku do średniej trzyletniej, podczas gdy zbiory w  Nowej Zelandii powinny wynieść około 591 tys. t, co stanowi 3% więcej niż rekordowy zeszłoroczny zbiór i aż o 9% więcej w stosunku do średniej trzyletniej.

Według szacunków WAPA, w ofercie odmian jabłek z półkuli południowej nadal dominuje Gala.  Przewiduje się, że w 2019 r., we wszystkich krajach produkujących, zostanie zebrane 1,95 mln t Gali, co stanowi ponad 37% całkowitej produkcji jabłek na tym obszarze. Jednocześnie taki poziom oznacza, że całkowita produkcja jabłek odmiany Gala spadnie o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale wzrośnie o 1%  stosunku do średniej trzyletniej.

Drugą najpopularniejszą odmianą w produkcji jest Fuji, z prawie 16-proc. udziałem w rynku. Oczekuje się, że całkowita produkcja Fuji na półkuli południowej osiągnie w 2019 r. 826 tys. t. Byłby to aż 22-proc. wzrost w stosunku do produkcji z 2018 r., i  10-proc. wobec średniej trzyletniej.

Wolumen produkcji Red Delicious szacowany jest łącznie na poziomie 683 tys. t, tj. o 3% więcej r/r, podczas gdy przedstawione dane wskazują, że produkcja Braeburn nadal spada i w tym roku zbiory są szacowane na  113 tys. t (7% mniej r/r). Produkcja odmiany Golden Deliciuous prognozowana jest na poziomie 224 tys. t i będzie o 5% wyższa niż w roku poprzednim, ale zbliżona do średniej trzyletniej. Natomiast produkcja odmiany Granny Smith wzrośnie o 3% r/r do 491 tys. t.

Źródło: AgroTydzień z dnia 19.02.2019 roku