Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prognozy zbiorów jabłek na Ukrainie

Prognozy zbiorów jabłek na Ukrainie

Ile jabłek w nadchodzącym sezonie wyprodukuje Ukraina? 

Eksperci na Ukrainie spodziewają się zbiorów na poziomie 1,4 miliona ton jabłek. Takie informacje podaje tamtejszy portal branżowy www.agrotimes.ua. Szef firmy USPA Fruit informuje na jego łamach, że milion ton jabłek to minimum, żeby zaspokoić potrzeby kraju, a 400 tysięcy ton owoców, wyjedzie z Ukrainy w postaci przetworzonej na eksport (soki i koncentraty).

Zestawmy to z danymi USDA. Amerykanie oszacowali całkowitą ukraińską produkcję jabłek w kończącym się sezonie na 1,11 miliona ton. Trudno zatem uwierzyć, że wyludniony, ogarnięty wojną kraj był w stanie w rok zwiększyć produkcję aż o 26%. Powinniśmy się raczej spodziewać, że rzeczywiste dane najprawdopodobniej zostaną skorygowane, a dokładniejsza prognoza będzie podana pod koniec lata.

Ze wspominanych 400 000 ton jabłek można wyprodukować mniej więcej 57 tysięcy ton koncentratu jabłkowego. Eksport tego produktu w tym sezonie wyniósł już 90 tysięcy ton (lipiec-styczeń). Zatem w tym momencie mamy kolejną rozbieżność w szacunkach. Dane handlowe mówią, że w sezonie 2022/23 ponad połowa ukraińskich jabłek została przetworzona na soki i koncentraty. Cytowane prognozy są zatem podwójnie zastanawiające… Poczekamy na rozwój sytuacji do jesieni.

www.sad24.pl