Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Program replantacji dla jabłoni, czereśni i jagodowych wart 8,4 mln dolarów

Program replantacji dla jabłoni, czereśni i jagodowych wart 8,4 mln dolarów

Władze Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie przeznaczyły 8,4 mln dolarów na 7-letni program wsparcia nowych nasadzeń jabłoni, czereśni i krzewów jagodowych. Dofinansowanie ma pomóc w usuwaniu starych, niewartościowych odmian i sadzeniu nowych, zapewniających wyższą jakość owoców.

Jak podaje serwis freshplaza.com, program może objąć 1500 akrów upraw sadowniczych. Nowy program wsparcia replantacji jest faktycznie wydłużeniem poprzedniego 3-letnigo programu, na który przeznaczono 2 mln dolarów, i dzięki któremu zmodernizowano 528 akrów sadów.

Powierzchnia sadów jabłoniowych w prowincji spadła z 13,5 tys. akrów w 2000 r. do 8581 akrów w 2012 r., co było efektem przestawiania się sadowników na uprawę borówki wysokiej, winorośli i czereśni. W tym okresie powierzchnia upraw borówki potroiła się, osiągając poziom 17,6 tys. akrów, w przypadku winorośli wzrosła o 56% do 8606 akrów, a w uprawie czereśni podwoiła się do 3233 akrów.

Obecnie producenci jabłek w Kolumbii Brytyjskiej rezygnując ze starych odmian jabłoni decydują się na sadzenie takich odmian jak Ambrosia i Gala.

Źródło: www.e-sadownictwo.pl z dnia 06.02.2015 roku