Projekt ustawy dot. VAT zdjęty z porządku obrad. Nektary i napoje obronione?
Posłowie mieli głosować nad tą ustawą. Opozycja alarmowała, że to uderzy w rolników i wywoła ich gniew. Prawo i Sprawiedliwość poprosiło o przerwę. Jarosław Kaczyński wezwał na dywanik wiceministra finansów i nagle marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił, że zdejmuje ten punkt z porządku obrad. Po konsultacji z konwentem seniorów informuję, że zdejmuję z porządku dziennego punkt 14 – poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Tym samym punkt ten nie będzie rozpatrywany podczas aktualnego posiedzenia, nie będzie też głosowania wniosków o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Cała burza dotyczyła propozycji, by podnieść z 5 do 23 procent opodatkowanie napojów z obniżoną zawartością owoców.
KUPS zwraca się do polskich parlamentarzystów o niepodnoszenie podatku VAT z 5 proc. na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. W dalszym ciągu apel polskich rolników, sadowników i producentów napojów owocowych pozostaje aktualny.
– Walka środowiska sadowniczego o niepodnoszenie VAT- u na soki owocowe i podnoszeniu na owoce tropikalne przyniosła skutek. PiS pod naciskiem branży wycofał się ze szkodliwych dla polskiego sadownictwa zapisów – informują przedstawiciele Związku Sadowników RP.
– Podnosiłem tę sprawę na Komisji Rolnictwa. Niestety Minister Ardanowski nie zajął w tej sprawie stanowiska. Podniesienie VAT na soki oznacza, że konsument będzie sięgał po tańsze napoje, nieowocowe. Obniżenie VAT na cytrusy to z kolei obniżenie ich cen w sklepach i zwiększenie konkurencji np. dla jabłek. W tej sprawie Komisja przyjęła nawet Dezyderat. Sytuacja ta pokazuje, że warto o nasze sprawy walczyć – mówi Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.
Więcej czytaj: http://www.portalspozywczy.pl/napoje/wiadomosci/maliszewski-warto-bylo-walczyc-vat-na-napoje-jednak-bez-zmian,169343.html
Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 18.03.2019 roku