Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Przepisy dotyczące ROP po nowemu. Projekt ustawy ma zawierać uwagi z dotychczasowych konsultacji

Przepisy dotyczące ROP po nowemu. Projekt ustawy ma zawierać uwagi z dotychczasowych konsultacji

Joanna Darska, zastępca dyrektora departament gospodarki odpadami w resorcie klimatu i środowiska poinformowała, że przygotowywany jest nowy projekt dotyczący rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dokument uwzględni uwagi, jakie wpłynęły w trakcie konsultacji, które zakończyły się w ub.r. – podaje serwis portalkomunalny.pl.

Podczas połączonego posiedzenia senackich komisji środowiska i rolnictwa, które odbyło się w poniedziałek senatorowie pytali m.in. o kwestię ustawy mającej wdrożyć do Polski system rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). 

System ma polegać na tym, że przedsiębiorcy – wprowadzający opakowania na rynek – mają w większym stopniu niż obecnie partycypować w kosztach zagospodarowania odpadów. 

Projekt ma ustanowić opłatę opakowaniową, która będzie ponoszona przez wprowadzających produkty w opakowaniach przeznaczone dla gospodarstw domowych.

Joanna Darska poinformował, że projekt mający wdrożyć ROP jest po etapie konsultacji społecznych w trakcie których wpłynęło bardzo dużo uwag. 

Obecnie resort opracowuje uwagi, jakie do projektu wpłynęły w trakcie konsultacji, następnie zostanie on przekazany do konsultacji międzyresortowych.

Przedstawicielka MKiŚ dodała, że resort pracuje również nad dwoma innymi projektami, które wpisywać się będą w ROP. Chodzi o projekt wdrażający unijna dyrektywę single-use plastic, której celem jest m.in. ograniczenie stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Drugi projekt dotyczy z kolei kształtu funkcjonowania sytemu kaucyjnego w Polsce.

Obecnie najwyższy priorytet ma projekt wdrażający przepisy unijne dotyczący jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, co ma związek z tym, że regulacje w tej sprawie zaczęły obowiązywać na początku lipca 2021 r.

www.wiadomoscihandlowe.pl