Redukcja odpadów spożywczych – stanowisko Komitetu ds. Środowiska
Zgodnie z informacją zawartą w komunikacie prasowym Parlamentu Europejskiego: „Każdego roku w UE powstaje 60 mln ton odpadów spożywczych (131 kg na osobę)”. W związku z tym, na szczeblu unijnym trwają prace nad zmianami legislacyjnymi zmierzającymi do redukcji ilości odpadów, w tym także związanych z produkcją i konsumpcją żywności. Jedną z nich jest projekt zmiany dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów.
Pełen tekst projektu dostępny jest pod adresem:
Zakres prac
Obecnie swoje stanowisko w kwestii projektu zajął Komitet ds. Środowiska, składający się z członków Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Komitetu cele redukcji odpadów zaproponowane przez Komisję Europejską, powinny ulec zaostrzeniu, a ich osiągnięcie na poziomie krajowym powinno nastąpić do 31 grudnia 2030 r. Na przykład w odniesieniu do branży spożywczej, poziom redukcji odpadów w przetwórstwie i produkcji żywności powinien zostać zwiększony z 10% do 20%. Natomiast w przypadku handlu detalicznego, restauracji, usług gastronomicznych oraz gospodarstw domowych, poziom redukcji powinien wynosić 40% zamiast 30%. Za podstawę obliczeń przyjęto średnią liczbę odpadów wygenerowaną w latach 2020-2022. Posłowie wnioskowali również o weryfikację celów na kolejne lata, które ich zdaniem również powinny zostać zwiększone do odpowiednio 30% i 50% w ciągu następnych pięciu lat tj. do 2035 r.
Pełen tekst opinii Komitetu dostępny jest pod adresem:
Dalsza procedura
Propozycja Komitetu ma zostać przedstawiona na plenarnej sesji Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w marcu 2024 r. Dalsze prace mają być kontynuowane przez nowy Parlament po wyborach europejskich w dniach 6-9 czerwca 2024 r.
Więcej na ten temat dowiesz się z komunikatu prasowego: