Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Rok do roku wyraźnie zdrożał koncentrat jabłkowy i sok NFC

Rok do roku wyraźnie zdrożał koncentrat jabłkowy i sok NFC

Eksport koncentratu jabłkowego i soku NFC miał się bardzo dobrze w październiku pomimo mniejszych dostaw jabłek przemysłowych. Wyższe ceny to dobra informacja dla przetwórców. 

Podobnie jak w przypadku mrożonek, również dla przetworzonych jabłek przygotowaliśmy proste tabele na podstawie danych GUS-u. Przedstawiają one dokładne zmiany rok do roku.

Koncentrat jabłkowy

W październiku, miesiącu największej produkcji koncentratu jabłkowego w całym sezonie, eksport z Polski znacząco zmalał. Spadek nie wynika jednak ze spadku zainteresowania produktem na świecie czy kłopotów w branży, lecz z mniejszych plonów i zbiorów jabłek. Jak wiemy,  przetwórcy kupili i przetworzyli mniej jabłek przemysłowych, więc nie ma powodów do niepokoju.

W tym samym czasie, średnia cena każdego kilograma koncentratu wzrosła o ponad 13% w porównaniu rok do roku. To z kolei bardzo dobra informacja, gdyż popyt na rynku światowym utrzymuje się na wysokim poziomie. Przyczyną są mniejsze dostawy z Chin oraz rekordowe ceny koncentratu pomarańczowego.

Więcej informacji w linku: www.sad24.pl