Rosja: Konieczne jest wprowadzenie limitów na importowane owoce
Niedawna wypowiedź prezydenta Rosji, w której napomknął, że rozważa zdjęcie embarga, wywołała sporo emocji. Tymczasem rosyjska branża sadownicza debatuje, jak być całkowicie samowystarczalną. – Limity na importowane owoce, zwiększenie zaplecza przechowalniczego, rozwój szkółkarstwa – to główne rozwiązania, które mają wpłynąć na rozwój sadownictwa w Rosji.
– 28 marca w rosyjskim parlamencie prowadzone były rozmowy dotyczące tematu „Problemy i perspektywy rozwoju ogrodnictwa w Federacji Rosyjskiej”. Jak zauważono, żyzne gleby i umiarkowany klimat umożliwiają pełne zaopatrzenie kraju we własne owoce. Jednocześnie nadal występuje szereg problemów, które utrudniają rozwój ogrodnictwa w Rosji – informuje fruit-inform.
W 2018 roku Rosja zaimportowała w 843 tys. ton jabłek, podczas gdy produkcja własna wynosiła tylko 1054 tys. ton. Głównym dostawcą jabłek do Rosji w 2018 roku była Mołdawia – 246 tys. ton, czyli 29%. Zdaniem Anatolija Kutsenko, przewodniczącego Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw, dobrą propozycją byłoby zastosowanie dodatkowych środków regulacyjnych, w szczególności wprowadzenie sezonowych limitów na dostawy importowanych owoców.
Innym rozwiązaniem jest zachęcenie sadowników do inwestowania w budowę chłodni. Taką zachętą może być zwiększenie dotacji.
Zmniejszy to wielkość dumpingu jabłek przez producentów w okresie masowych zbiorów, zwłaszcza w małych gospodarstwach. – „Nie mają możliwości samodzielnego budowania magazynów i mogą współpracować przy udzielaniu dotacji. Koszt 1m 2 przy budowie nowoczesnych magazynów jest równy sumie 60-80 tysięcy rubli. Banki nie udzielą pożyczki w wysokości 240,0 mln rubli rolnikowi z ogrodem o powierzchni 80 hektarów. Uprawa owoców rozwija się aktywnie na południu i jest bardzo popularna wśród małych producentów. Sadownik wydaje pieniądze na produkcję i nie jest w stanie przetrzymać owoców. Dlatego podaje na rynek produkty wysokiej jakości po niskich cenach. Bez znacznej pomocy państwa nie zwiększy się liczba nowoczesnych przechowalni. Ponadto do 2025 r. muszą zostać wybudowane i zmodernizowane dla 1,2 mln ton jabłek” – powiedział.
Zaproponowano również między innymi opracowanie dodatkowych środków zachęcających do inwestowania w rozwój szkółkarstwa w Federacji Rosyjskiej, aby zapewnić roczną produkcję materiału sadzeniowego w wysokości co najmniej 25 milionów sztuk.
Aby zwiększyć konkurencyjność przemysłu, według Rosjan konieczne jest podjęcie środków mających na celu wyrównanie obciążeń podatkowych i obniżenie stawki podatku VAT na produkty owocowe i jagodowe z 20% do 10%.
Źródło: www.e-sadownictwo.pl z dnia 01.04.2019 roku